Our Ultralight 30mm SPR Scope Mount features a rear ring that is pushed forward 2″ resulting in better eye relief. This scope mount is designed to fit AR type upper receivers with Mil-Spec 1913 Picatinny rails and features a cross-slot keyway that offers excellent recoil protection.Our Ultralight Scope Mounts free you from unnecessary bulk providing one of the lightest mounts in the industry.
Aero Precision APRA210600 Ultralight 30mm Scope Mount/Ring Combo Black Anodized
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$142.99 Original price was: $142.99.$109.99Current price is: $109.99.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Aero Precision |
| Category | Bases |
| Series | Scope Mount/Ring Combo |
| Model | Ultralight 30mm |
| Firearm Fit | AR-15 |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Black Anodized |
| Firearm Type | AR Platform |
| Mount Type | Mil-Spec 1913 Picatinny Rail |
| Rings Included | Yes |
| Style | SPR Profile |
| Length | 5.75″ |
| Weight | 3.36 oz |
| Features | Screw Torque 15 in-lbs |
Be the first to review “Aero Precision APRA210600 Ultralight 30mm Scope Mount/Ring Combo Black Anodized” Cancel reply
Related Products
-
TRJ AC32127 RMRCC MOUNT PLATE FOR ZEV STYLE SLIDES
$36.32Original price was: $36.32.$27.94Current price is: $27.94. -
C&h Precision WLPDP2.0RSH Walther DEFENSE PDP 2.0 Black Anodized Trijicon/Holosun Pattern Footprint
$103.99Original price was: $103.99.$79.99Current price is: $79.99. -
C&H RISER-ACRO-XL PICATINNY RISER MOUNT AIMPOINT
$108.54Original price was: $108.54.$83.49Current price is: $83.49. -
C&H RISER-RSH PICATINNY RISER MOUNT TRJ RMR
$108.54Original price was: $108.54.$83.49Current price is: $83.49.



Reviews
There are no reviews yet