The Wolverine Pro is our military grade level Night Vision sight. The Wolverine Pro utilizes a high strength aluminum design to service the rugged day-to-day requirements and ever-changing environments. Except for the optical elements all external surfaces utilize a non-reflective matte black finish. The external objective lens and eyepiece lens elements are protected with an ultra-durable (scratch-resistant) coating. Controls and adjustments are easy to operate and include reticle brightness eyepiece focus range (distance) focus plus windage and elevation adjustments.
AGM Global Vision 15WP6623474111 Wolverine Pro-6 3APW Night Vision Rifle Scope Matte Black 6x100mm Gen 3 Auto-Gated White Phosphor Illuminated Red Chevron w/Ballistic Drop Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$6,965.17 Original price was: $6,965.17.$5,357.82Current price is: $5,357.82.
Availability: 1 in stock
| Brand | AGM Global Vision |
| Category | Night Vision Scopes |
| Series | 3APW |
| Model | Wolverine Pro-6 |
| Magnification | 6x |
| Color | Matte Black |
| Reticle | Illuminated Red Chevron w / Ballistic Drop |
| Material | Aluminum |
| Mount Type | Quick Release |
| Field of View | 5.70 Degrees |
| Intensifier Tube | Yes |
| Resolution | 64-72 Ip / mm |
| Objective | 100mm |
| Eye Relief | 30mm |
| Battery Size | AA |
| Length | 11.20″ |
| Proofs | Waterproof |
| Battery Life | 40 hrs |
| Generation | 3 Auto-Gated White Phosphor |
| Includes | QR Mount |
| Optic Coating | Scratch Resistant |
| Scope Type | Rifle Scope |
| Weight | 3.25 lbs |
| Windage Elevation | Adjustable |
| Diopter Adjustment | -6 / +2 |
Be the first to review “AGM Global Vision 15WP6623474111 Wolverine Pro-6 3APW Night Vision Rifle Scope Matte Black 6x100mm Gen 3 Auto-Gated White Phosphor Illuminated Red Chevron w/Ballistic Drop Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision 16C4O123474011 Comanche-40ER 3APW Night Vision Black 1x
$10,783.50Original price was: $10,783.50.$8,295.00Current price is: $8,295.00. -
AGM Global Vision 16C4O123454011 Comanche-40ER 3AW1 Night Vision Black 1x
$10,133.50Original price was: $10,133.50.$7,795.00Current price is: $7,795.00. -
AGM Global Vision 16C4O123453011 Comanche-40ER 3AL1 Night Vision Black 1x
$9,743.50Original price was: $9,743.50.$7,495.00Current price is: $7,495.00. -
AGM Global Vision 16C4O122454011 Comanche-40ER NW1 Night Vision Black 1x
$6,233.50Original price was: $6,233.50.$4,795.00Current price is: $4,795.00.



Reviews
There are no reviews yet