The AGM Wolf-7 PRO is a bi-ocular Night Vision goggle system built around high-grade image intensifier tubes. Built with high-grade optics and simple reliable electronics the Wolf-7 PRO provides bright and clear night vision images. This unit includes a built-in IR light source for reading maps or basic short-range illumination in complete darkness. Waterproof rugged light and compact. Can he head or helmet mounted for hands free operation. Includes neck strap headgear bayonet/horn interface shoe helmet mount lens cloth and soft carrying case.
AGM Global Vision 12W7P122153211 Wolf-7 PRO NL1 Night Vision Goggles Black 1x 27mm Generation 2+ Level 1 45-54 lp/mm Resolution Green Filter
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$3,633.50 Original price was: $3,633.50.$2,795.00Current price is: $2,795.00.
Availability: 3 in stock
| Brand | AGM Global Vision |
| Category | Night Vision Goggles |
| Series | PRO NL1 |
| Model | Wolf-7 |
| Magnification | 1x |
| Color | Black |
| Field of View | 40 Degrees |
| Intensifier Tube | Yes |
| Resolution | 45-54 lp / mm |
| Objective | 27mm |
| Eye Relief | 15mm |
| Battery Size | AA |
| Proofs | Fog / Waterproof |
| Bulb Type | LED |
| Generation | 2+ Level 1 |
| Infrared Illuminator | Yes |
| Weight | 1.10 lbs |
| Exit Pupil Diameter | 15mm |
| Diopter Adjustment | -4 / +5 |
| Filter Color | Green |
Be the first to review “AGM Global Vision 12W7P122153211 Wolf-7 PRO NL1 Night Vision Goggles Black 1x 27mm Generation 2+ Level 1 45-54 lp/mm Resolution Green Filter” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision 12PV7123283111 PVS-7 3AL1 Night Vision Goggles Black 1x 64-72 Ip/mm Resolution
$5,193.50Original price was: $5,193.50.$3,995.00Current price is: $3,995.00. -
AGM Global Vision 12PV7122284011 PVS-7 NW1 Night Vision Goggles Black 1x 51-64 lp/mm Resolution
$4,153.50Original price was: $4,153.50.$3,195.00Current price is: $3,195.00. -
AGM Global Vision 12UN51294194111 UNVG-51 3APW Night Vision Goggles Black 1x 64-72 Ip/mm Resolution
$12,993.50Original price was: $12,993.50.$9,995.00Current price is: $9,995.00. -
AGM Global Vision 12UN512941144111 UNVG-51 3AW1 Night Vision Goggles Black 1x 64-72 Ip/mm Resolution
$12,733.50Original price was: $12,733.50.$9,795.00Current price is: $9,795.00.






Reviews
There are no reviews yet.