The Wolverine 4 is a rugged and advanced night vision riflescope that offers excellent performance at a competitive price. Boasting a high-quality Gen 2+ image intensifier tube adjustable illuminated reticle easy-to-use internal windage and elevation adjustments and simple controls the Wolverine 4 allows you to see beyond the expected in nighttime conditions. This riflescope is manufactured using a specially-coated aircraft alloy. It is equip with a double-lever quick-release mount that allows for highly-accurate rail positioning to maximize user comfort. The manual precision top wheel focus provides improved accuracy and ergonomics. Water-resistant lightweight and robust the Wolverine 4 is the ideal night vision riflescope for dedicated hunters and tactical marksmen. Includes: Night Vision Weapon Sight Lens Cloth Soft Carrying Case Sioux850 Long Range IR Illuminator User Manual

AGM Global Vision 15WOL422153211 Wolverine-4 NL1 Black Night Vision 4x Gen 2+ Level 1 Intensifier Tube
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$3,893.50 Original price was: $3,893.50.$2,995.00Current price is: $2,995.00.
Availability: 2 in stock
| Brand | AGM Global Vision |
| Category | Night Vision Handhelds |
| Series | NL1 |
| Model | Wolverine-4 |
| Magnification | 4x |
| Color | Black |
| Reticle | Mil-Dot / Illuminated Red Center |
| Field of View | 9 Degrees |
| Intensifier Tube | Gen 2+ Level 1 |
| Resolution | 51-64 lp / mm |
| Eye Relief | 45mm |
| Battery Size | CR123A |
| Length | 12.10″ |
| Proofs | Water / Fog Resistant |
| Battery Life | Up to 50 hrs |
| Weight | 2.60 lbs |
| Diopter Adjustment | -5 / +5 |
Be the first to review “AGM Global Vision 15WOL422153211 Wolverine-4 NL1 Black Night Vision 4x Gen 2+ Level 1 Intensifier Tube” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision 15WOL422154211 Wolverine-4 NW1 Black Night Vision 4x Gen 2+ White Phosphor Level 1 Intensifier Tube
$4,413.50Original price was: $4,413.50.$3,395.00Current price is: $3,395.00. -
AGM Global Vision 11P14123484121 PVS-14 3AW2 Black Night Vision 1x Gen 3 Auto-Gated White Phosphor Level 2 Intensifier Tube
$5,105.72Original price was: $5,105.72.$3,927.48Current price is: $3,927.48. -
AGM Global Vision 11P14122464021 PVS-14 NW2 Black Night Vision 1x Gen 2+ White Phosphor Level 2 Intensifier Tube
$3,711.15Original price was: $3,711.15.$2,854.73Current price is: $2,854.73. -
AGM Global Vision 11W14122154011 Wolf-14 NW1 Black Night Vision 1x Gen 2+ White Phosphor Level 1 Intensifier Tube
$2,983.50Original price was: $2,983.50.$2,295.00Current price is: $2,295.00.



Reviews
There are no reviews yet