The Wolverine Pro 6 utilizes a high strength aluminum design to service the rugged day to day requirements and ever changing environments. Except for the optical elements all external surfaces utilize a non-reflective matte black finish. The external objective lens and eyepiece lens elements are protected with an ultra-durable (scratch-resistant) coating. Adjustable projected reticle controls and adjustments are easy to operate and include reticle brightness eyepiece focus range (distance) focus plus windage and elevation adjustments.
AGM Global Vision 15WP6622483011 Wolverine Pro-6 NL1 Night Vision Riflescope Matte Black 6x 100mm Gen 2+ Level 1 Illuminated Red Chevron w/Ballistic Drop Reticle (Adjustable Projected Reticle)
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$4,842.31 Original price was: $4,842.31.$3,724.85Current price is: $3,724.85.
Availability: 6 in stock
| Brand | AGM Global Vision |
| Category | Night Vision Scopes |
| Series | NL1 |
| Model | Wolverine Pro-6 |
| Magnification | 6x |
| Color | Matte Black |
| Reticle | Illuminated Red Chevron w / Ballistic Drop |
| Material | Aluminum |
| Field of View | 5.70 Degrees |
| Adjustment Size | .50 MOA |
| Intensifier Tube | Yes |
| Resolution | 51-64 lp / mm |
| Objective | 100mm |
| Dimensions | 11.20″ x 4.30″ x 3.60″ |
| Eye Relief | 30mm |
| Battery Size | AA |
| Windage Adjustment | Adjustable |
| Length | 11.20″ |
| Proofs | Waterproof |
| Battery Life | 40 hrs |
| Generation | 2+ Level 1 |
| Infrared Illuminator | Yes |
| Weight | 3.25 lbs |
| Windage Elevation | Adjustable |
| Diopter Adjustment | -6 / +2 |
Be the first to review “AGM Global Vision 15WP6622483011 Wolverine Pro-6 NL1 Night Vision Riflescope Matte Black 6x 100mm Gen 2+ Level 1 Illuminated Red Chevron w/Ballistic Drop Reticle (Adjustable Projected Reticle)” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision 16C4O123474011 Comanche-40ER 3APW Night Vision Black 1x
$10,783.50Original price was: $10,783.50.$8,295.00Current price is: $8,295.00. -
AGM Global Vision 16C4O123454011 Comanche-40ER 3AW1 Night Vision Black 1x
$10,133.50Original price was: $10,133.50.$7,795.00Current price is: $7,795.00. -
AGM Global Vision 16C4O123453011 Comanche-40ER 3AL1 Night Vision Black 1x
$9,743.50Original price was: $9,743.50.$7,495.00Current price is: $7,495.00. -
AGM Global Vision 16C4O122454011 Comanche-40ER NW1 Night Vision Black 1x
$6,233.50Original price was: $6,233.50.$4,795.00Current price is: $4,795.00.




Reviews
There are no reviews yet.