The AGM Comanche-22 Night Vision Clip-On (NVCO) system uses the latest advances in night vision clip-on technology. Designed for mid-range nighttime shooting the Comanche-22 delivers exceptional clarity reliability and versatility.The Comanche-22 is mounted to a standard Weaver or Picatinny rail in front of an existing day scope; transforming it into a Night Vision Device with no re-zeroing required. This NVCO can be used with day scopes of up to 7x magnification for optimal performance and is equipped with a quick release mount and wireless remote control. It provides unmatched target acquisition and enhanced aiming capabilities making it extremely practical and effective during the most challenging missions. Includes Night Vision Clip-On Lens Cap Quick-Release Mount Output Lens cap Battery Adapter CR123A Battery Wireless Remote Control PicatinnyAdapter for Wireless Remote Control Light Suppressor for Day Scope Light Suppressor 1 Light Suppressor 2 Light Suppressor 3 User Manual and Carrying Case.
AGM Global Vision 16CO2123283111 Comanche-22 3AL1 Night Vision Rifle Scope Black Unity 1x80mm Gen 3 Auto-Gated Level 1
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$8,443.50 Original price was: $8,443.50.$6,495.00Current price is: $6,495.00.
Availability: 1 in stock
| Brand | AGM Global Vision |
| Category | Night Vision Scopes |
| Series | 3AL1 |
| Model | Comanche-22 |
| Magnification | Unity 1x |
| Color | Black |
| Material | Aluminum |
| Mount Type | Quick Release |
| Field of View | 12 Degrees |
| Resolution | 64-72 Ip / mm |
| Objective | 80mm |
| Battery Size | CR123A |
| Length | 6.60″ |
| Battery Life | 60 hrs |
| Generation | 3 Auto-Gated Level 1 |
| Scope Type | Rifle Scope |
| Weight | 1.65 lbs |
| Controls | Direct |
| Exit Pupil Diameter | 22mm |
Be the first to review “AGM Global Vision 16CO2123283111 Comanche-22 3AL1 Night Vision Rifle Scope Black Unity 1x80mm Gen 3 Auto-Gated Level 1” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision 16C4O123474011 Comanche-40ER 3APW Night Vision Black 1x
$10,783.50Original price was: $10,783.50.$8,295.00Current price is: $8,295.00. -
AGM Global Vision 16C4O123454011 Comanche-40ER 3AW1 Night Vision Black 1x
$10,133.50Original price was: $10,133.50.$7,795.00Current price is: $7,795.00. -
AGM Global Vision 16C4O123453011 Comanche-40ER 3AL1 Night Vision Black 1x
$9,743.50Original price was: $9,743.50.$7,495.00Current price is: $7,495.00. -
AGM Global Vision 16C4O122454011 Comanche-40ER NW1 Night Vision Black 1x
$6,233.50Original price was: $6,233.50.$4,795.00Current price is: $4,795.00.




Reviews
There are no reviews yet