The AGM Varmint LRF is a compact thermal imaging scope developed for 24-hour operation under any weather and environmental conditions. choose the perfect unit for their needs. The 35mm lens is designed for medium-range applications while the 50mm lens will be better suited for long-range engagements. Equipped with a highly sensitive 12m thermal detector and 1024×768 OLED monitor the AGM Varmint LRF provides a clear image under harsh environment conditions including darkness fog smoke dust rain snow brush camouflage etc. The built-in laser range finder of the AGM Varmint LRF is designed to determine the exact distance between the observer and the target. One 18650 rechargeable battery gives the device up to 4.5 hours of continuous operation time. The device is equipped with fast EMMC storage for on board video recording and image capturing. An internal Wi-Fi module for live video streaming and video/image recording via application are also included. Includes USB cable battery battery charger power adapter lens cloth and user manual.
AGM Global Vision 3142555306RA51 Varmint LRF TS50-640 Night Vision Rifle Scope Black 2.5-20x 50mm Multi Reticle Features Laser Rangefinder
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$5,358.30 Original price was: $5,358.30.$4,121.77Current price is: $4,121.77.
Availability: 9 in stock
| Brand | AGM Global Vision |
| Category | Night Vision Scopes |
| Series | TS50-640 |
| Model | Varmint LRF |
| Magnification | 2.5-20x |
| Color | Black |
| Reticle | Multi |
| Material | Aluminum |
| Field of View | 8.78 x 7.03 Degrees |
| Wavelength | 905nM |
| Resolution | 640×512 50 Hz |
| Objective | 50mm |
| Rechargeable | Yes |
| Eye Relief | 45mm |
| Battery Size | 18650 Li-ion Rechargeable |
| Zoom | 1x / 2x / 4x / 8x |
| Length | 8.30″ |
| Proofs | Fog / Shock / Water Resistant |
| Modes | Black Red White Hot / Fusion |
| Power Source | USB |
| Battery Life | Up to 4.50 hrs |
| Scope Type | Rifle Scope |
| Weight | 1.59 lbs |
| Controls | Digital |
| Display | 1024×768 OLED |
| Features | Laser Rangefinder |
| Memory | 16GB |
| Picture or Video | Photo / PiP / Video |
| Video Settings | Yes |
Be the first to review “AGM Global Vision 3142555306RA51 Varmint LRF TS50-640 Night Vision Rifle Scope Black 2.5-20x 50mm Multi Reticle Features Laser Rangefinder” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision 16C4O123474011 Comanche-40ER 3APW Night Vision Black 1x
$10,783.50Original price was: $10,783.50.$8,295.00Current price is: $8,295.00. -
AGM Global Vision 16C4O123454011 Comanche-40ER 3AW1 Night Vision Black 1x
$10,133.50Original price was: $10,133.50.$7,795.00Current price is: $7,795.00. -
AGM Global Vision 16C4O123453011 Comanche-40ER 3AL1 Night Vision Black 1x
$9,743.50Original price was: $9,743.50.$7,495.00Current price is: $7,495.00. -
AGM Global Vision 16C4O122454011 Comanche-40ER NW1 Night Vision Black 1x
$6,233.50Original price was: $6,233.50.$4,795.00Current price is: $4,795.00.




Reviews
There are no reviews yet