Even the best optics cannot perform to their ability without a quality mounting system. Our mounts were designed by experienced shooters to be the perfect link between the optic and the rifle. Matching the mounting surface of industry leading brands we know that our mounts are service grade without question. This model features twin recoil lugs and a wide contact area. Saddle Height: 0.66″.
Aim Sports MTCLF315 30mm Cantilever Scope Mount/Ring Combo Black Anodized
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$51.99 Original price was: $51.99.$39.99Current price is: $39.99.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Aim Sports |
| Category | Bases |
| Series | Scope Mount/Ring Combo |
| Model | 30mm Cantilever |
| Firearm Fit | AR-15 |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Black Anodized |
| Firearm Type | AR Platform |
| Mount Type | 1913 Picatinny Rail |
| Rings Included | Yes |
| Style | Cantilever |
| Mount Height | 1.50″ |
| Ring Height | Medium |
| Weight | 6 oz |
Be the first to review “Aim Sports MTCLF315 30mm Cantilever Scope Mount/Ring Combo Black Anodized” Cancel reply
Related Products
-
TRJ AC32127 RMRCC MOUNT PLATE FOR ZEV STYLE SLIDES
$36.32Original price was: $36.32.$27.94Current price is: $27.94. -
C&h Precision WLPDP2.0RSH Walther DEFENSE PDP 2.0 Black Anodized Trijicon/Holosun Pattern Footprint
$103.99Original price was: $103.99.$79.99Current price is: $79.99. -
C&H RISER-ACRO-XL PICATINNY RISER MOUNT AIMPOINT
$108.54Original price was: $108.54.$83.49Current price is: $83.49. -
C&H RISER-RSH PICATINNY RISER MOUNT TRJ RMR
$108.54Original price was: $108.54.$83.49Current price is: $83.49.



Reviews
There are no reviews yet