The Armasight Vulcan 4.5x Compact Professional Gen 3 Night Vision Rifle Scope is a stand-alone dedicated night vision riflescope that does not require an existing riflescope. The Armasight Vulcan 4x includes a wireless firearm-mounted remote control a single push of a button wakes the Armasight Vulcan 4x from standby mode extending battery life maintaining light discipline and reducing movement by the shooter. The Armasight Vulcan 4.5x features an auto shutoff technology that will power down the unit if it receives no input for 60 minutes as a safeguard in case the unit is left on after use. The unit also protects itself by shutting down if exposed to excessive ambient light and returns to an active state once removed from the light source preventing damage to the Image Intensifier Tube (IIT). For optimal contrast the illuminated reticle is independently adjustable for brightness. Complete with tactical rails for attaching IR lasers or illuminators.
Armasight NRWVULCAN4G9DA1 Vulcan Night Vision Riflescope Black 4.5x108mm Gen 3 Red on Green/White Circle w/Dot Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,875.42 Original price was: $2,875.42.$2,211.86Current price is: $2,211.86.
Availability: 8 in stock
| Brand | Armasight |
| Category | Night Vision Scopes |
| Model | Vulcan |
| Magnification | 4.5x |
| Color | Black |
| Reticle | Red on Green / White Circle w / Dot |
| Wireless Capable | Yes |
| Field of View | 9 Degrees |
| Intensifier Tube | Yes |
| Resolution | 64-72 Ip / mm |
| Objective | 108mm |
| Dimensions | 11.70″ x 3.80″ x 2.80″ |
| Eye Relief | 45mm |
| Battery Size | CR123A / AA |
| Windage Adjustment | 45 MOA |
| Length | 11.70″ |
| Proofs | Fog Proof / Shockproof / Waterproof |
| Battery Life | 50 hrs |
| Elevation Adjustment | 45 MOA |
| Generation | 3 |
| Includes | Lens Cup / Eyecup / Battery Adapter / IR850-XLR Long Range IR Illuminator / Remote Control / Lens Cloth / Soft Case |
| Infrared Illuminator | Yes |
| Weight | 2.40 lbs |
| Exit Pupil Diameter | 7mm |
| Windage Elevation | Adjustable |
| Diopter Adjustment | -4 / +4 |
Be the first to review “Armasight NRWVULCAN4G9DA1 Vulcan Night Vision Riflescope Black 4.5x108mm Gen 3 Red on Green/White Circle w/Dot Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision 16C4O123474011 Comanche-40ER 3APW Night Vision Black 1x
$10,783.50Original price was: $10,783.50.$8,295.00Current price is: $8,295.00. -
AGM Global Vision 16C4O123454011 Comanche-40ER 3AW1 Night Vision Black 1x
$10,133.50Original price was: $10,133.50.$7,795.00Current price is: $7,795.00. -
AGM Global Vision 16C4O123453011 Comanche-40ER 3AL1 Night Vision Black 1x
$9,743.50Original price was: $9,743.50.$7,495.00Current price is: $7,495.00. -
AGM Global Vision 16C4O122454011 Comanche-40ER NW1 Night Vision Black 1x
$6,233.50Original price was: $6,233.50.$4,795.00Current price is: $4,795.00.


Reviews
There are no reviews yet