The ATN 10×42 Laser Rangefinding Binocular is designed with portability in mind they are lightweight and have an ergonomic design that fits comfortably in your hands. With their compact size you can effortlessly carry them with you wherever your adventures take you ensuring you never miss an opportunity to observe and range targets with precision and convenience. The ATN binoculars take tactical comfort to the next level with their rubberized surface. Rubberized coating that provides a secure and comfortable grip even when wet or when wearing gloves. The combination of the laser rangefinder Bluetooth technology and the shooting application creates a comprehensive system that revolutionizes the way you engage with your surroundings and take precise shots. Compatible with Android and iOS apps ATN Mars 4 Mars 5 ThOR 4 ThOR 5 X-Sight 4K Pro X-Sight 5 rifle scope series ATN 10X42 LRF 2000. Includes lens tissue neck strap soft carry case
ATN BN1042LRF2K LRF 2000 Laser Rangefinding Tan 10x42mm ABS Plastic Laser Rangefinder Range 5-2000 Meters
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$622.70 Original price was: $622.70.$479.00Current price is: $479.00.
Availability: 1 in stock
| Brand | ATN |
| Category | Binoculars |
| Series | Laser Rangefinding |
| Model | LRF 2000 |
| Magnification | 10x |
| Color | Tan |
| Material | ABS Plastic |
| Wireless Capable | Bluetooth Enabled |
| Field of View | 7 Degrees |
| Wavelength | 905nM |
| Objective | 42mm |
| Eye Relief | 16mm |
| Battery Size | CR2 |
| Length | 5.70″ |
| Proofs | Waterproof |
| Focus Type | Fixed / Focus Free |
| Compatible With | iOS / Android |
| Height | 2.36″ |
| Includes | Carry Case / Neck Strap |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Width | 5.10″ |
| Weight | 25.60 oz |
| Display | High Transmission LCD |
| Exit Pupil Diameter | 3.30mm |
| Range | 10 Meters to Infinity |
| Diopter Adjustment | + / -5 |
Be the first to review “ATN BN1042LRF2K LRF 2000 Laser Rangefinding Tan 10x42mm ABS Plastic Laser Rangefinder Range 5-2000 Meters” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40003 BUKNOCULARS PRIME BINOS
$714.99Original price was: $714.99.$549.99Current price is: $549.99. -
Hawke Sport Optics 34124 Vantage 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$233.99Original price was: $233.99.$179.99Current price is: $179.99. -
Hawke Sport Optics 34122 Vantage 8x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$220.99Original price was: $220.99.$169.99Current price is: $169.99. -
Hawke Sport Optics 35103 Nature-Trek 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$298.99Original price was: $298.99.$229.99Current price is: $229.99.





Reviews
There are no reviews yet