The ATN X-SIGHT LTV 3-9X is recoil resistant designed to withstand the pressures of high caliber weapons. The X-Sight is the lightest Day/Night Scope from ATN providing more versatility to mount to crossbow air rifle or other platforms where weight is critical factor. Ultra low power consumption the scopes are powered by the ATN Obsidian LT Core that is optimized for low power consumption in a small and ergonomic form factor. Features an Enhanced HD Night Vision Mode; multiple reticle patterns; USB type C charging port and 4 to 64GB Micro SD card. Includes USB-C cable IR850 Infra-red illuminator scope cover L-shape ring ring w/Picatinny rail eyecup standard rings and lens tissue. *NOTE- not compatible with ABL1000/1500 X-TRAC LBLRF1000/1500.
ATN DGWSXS309LTV X-Sight LTV Night Vision Black Anodized 3-9x30mm 30mm Tube Multi Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$778.70 Original price was: $778.70.$599.00Current price is: $599.00.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | ATN |
| Category | Night Vision Scopes |
| Series | LTV |
| Model | X-Sight |
| Magnification | 3-9x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Black Anodized |
| Reticle | Multi |
| Material | Aluminum |
| Mount Type | Standard 30mm Rings |
| Run Time | Up to 10 hrs |
| Field of View | 460 ft @ 1 000 yds |
| Resolution | 1280×720 |
| Objective | 30mm |
| Dimensions | 12.20″ x 2.20″ x 2.20″ |
| Eye Relief | 90mm |
| Battery Size | Li-ion |
| Proofs | Recoil / Weatherproof |
| Power Source | USB-C |
| Battery Life | 10-14 Hours |
| Includes | Eyecup / Sunshade / Standard Rings / IR850 Infra-Red Illuminator / L-Shape Ring / Ring w / Picatinny Rail / USB-C Cable / Scope Cover / Lens Tissue |
| Infrared Illuminator | Yes |
| Weight | 1.60 lbs |
| Memory | Up to 64GB / SD Card |
| Video Settings | 1280x720p |
Be the first to review “ATN DGWSXS309LTV X-Sight LTV Night Vision Black Anodized 3-9x30mm 30mm Tube Multi Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision 16C4O123474011 Comanche-40ER 3APW Night Vision Black 1x
$10,783.50Original price was: $10,783.50.$8,295.00Current price is: $8,295.00. -
AGM Global Vision 16C4O123454011 Comanche-40ER 3AW1 Night Vision Black 1x
$10,133.50Original price was: $10,133.50.$7,795.00Current price is: $7,795.00. -
AGM Global Vision 16C4O123453011 Comanche-40ER 3AL1 Night Vision Black 1x
$9,743.50Original price was: $9,743.50.$7,495.00Current price is: $7,495.00. -
AGM Global Vision 16C4O122454011 Comanche-40ER NW1 Night Vision Black 1x
$6,233.50Original price was: $6,233.50.$4,795.00Current price is: $4,795.00.


Reviews
There are no reviews yet