The ATN X-Sight 5 is a digital day and night scope that combines the classic look and feel of traditional optics with advanced features and capabilities. The Gen 5 is powered by ATNs Next Generation processor unparalleled precision sensors and custom chips for maximum power. With Ultra HD 4K resolution and SlowMO technology for crystal-clear images. The night vision rifle scope has an innovative Reticle Builder you can customize the reticle to whatever suits your needs. Whether you want a traditional hunting reticle or a wild one just for fun at the shooting range. Features a ballistic calculator laser rangefinder dual stream video and recoil activated video. Includes IR850 eyecup sunshade USB-C cable scope cover lens tissue and standard rings.
ATN DGWSXS3155LRF X-Sight 5 LRF Night Vision Rifle Scope Black Anodized 3-15x 30mm Tube Gen 5 Smart Mil Dot Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,163.50 Original price was: $1,163.50.$895.00Current price is: $895.00.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | ATN |
| Category | Night Vision Scopes |
| Series | 5 LRF |
| Model | X-Sight |
| Magnification | 3-15x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Black Anodized |
| Reticle | Smart Mil Dot |
| Material | Aluminum |
| Mount Type | Standard 30mm Rings |
| Wireless Capable | Yes |
| Field of View | 9 Degrees |
| Rechargeable | Yes |
| Eye Relief | 90mm |
| Battery Size | Li-ion |
| Zoom | Yes |
| Length | 14.30″ |
| Proofs | Impact / Shock / Waterproof / Weather Resistant |
| Power Source | USB-C |
| Audio | Yes |
| Battery Life | Up to 14 hrs |
| Compatible With | iOS / Android |
| Generation | 5 |
| Includes | Eyecup / Flip Open Cap / Lens Cloth / Scope Cover / Standard Rings / Sunshade / USB-C Cable |
| Scope Type | Rifle Scope |
| Weight | 2.10 lbs |
| Controls | Manual |
| Display | 1280×960 HD |
| Features | Laser Rangefinder |
| Memory | Up to 64GB / SD Card |
| Video Settings | 4K UHD 30 / 60 / 120 / 240 FPS |
Be the first to review “ATN DGWSXS3155LRF X-Sight 5 LRF Night Vision Rifle Scope Black Anodized 3-15x 30mm Tube Gen 5 Smart Mil Dot Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision 16C4O123474011 Comanche-40ER 3APW Night Vision Black 1x
$10,783.50Original price was: $10,783.50.$8,295.00Current price is: $8,295.00. -
AGM Global Vision 16C4O123454011 Comanche-40ER 3AW1 Night Vision Black 1x
$10,133.50Original price was: $10,133.50.$7,795.00Current price is: $7,795.00. -
AGM Global Vision 16C4O123453011 Comanche-40ER 3AL1 Night Vision Black 1x
$9,743.50Original price was: $9,743.50.$7,495.00Current price is: $7,495.00. -
AGM Global Vision 16C4O122454011 Comanche-40ER NW1 Night Vision Black 1x
$6,233.50Original price was: $6,233.50.$4,795.00Current price is: $4,795.00.




Reviews
There are no reviews yet