The ATN X-Sight 5 is a digital day and night scope that combines the classic look and feel of traditional optics with advanced features and capabilities. The Gen5 is powered by ATNs Next Generation processor unparalleled precision sensors and custom chips for maximum power. With Ultra HD 4K resolution and SlowMO technology for crystal-clear images. The night vision rifle scope has an innovative Reticle Builder you can customize the reticle to whatever suits your needs. Whether you want a traditional hunting reticle or a wild one just for fun at the shooting range. Includes IR850 eyecup sunshade USB-C cable scope cover lens tissue and standard rings.
ATN DGWSXS3155P X-Sight 5 Night Vision Rifle Scope Black Anodized 3-15x 30mm Tube Gen 5 Smart Mil Dot Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$778.70 Original price was: $778.70.$599.00Current price is: $599.00.
Availability: 1 in stock
| Brand | ATN |
| Category | Night Vision Scopes |
| Series | 5 |
| Model | X-Sight |
| Magnification | 3-15x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Black Anodized |
| Reticle | Smart Mil Dot |
| Material | Aluminum |
| Mount Type | Standard 30mm Rings |
| Wireless Capable | Yes |
| Field of View | 9 Degrees |
| Rechargeable | Yes |
| Eye Relief | 90mm |
| Battery Size | Li-ion |
| Zoom | Yes |
| Length | 14.20″ |
| Proofs | Impact / Shock / Waterproof / Weather Resistant |
| Power Source | USB-C |
| Audio | Yes |
| Battery Life | Up to 14 hrs |
| Compatible With | iOS / Android |
| Generation | 5 |
| Includes | Eyecup / Flip Open Cap / Lens Cloth / Scope Cover / Standard Rings / Sunshade / USB-C Cable |
| Scope Type | Rifle Scope |
| Weight | 2.10 lbs |
| Controls | Manual |
| Display | 1280×960 HD |
| Memory | Up to 64GB / SD Card |
| Video Settings | 4K UHD 30 / 60 / 120 / 240 FPS |
Be the first to review “ATN DGWSXS3155P X-Sight 5 Night Vision Rifle Scope Black Anodized 3-15x 30mm Tube Gen 5 Smart Mil Dot Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision 16C4O123474011 Comanche-40ER 3APW Night Vision Black 1x
$10,783.50Original price was: $10,783.50.$8,295.00Current price is: $8,295.00. -
AGM Global Vision 16C4O123454011 Comanche-40ER 3AW1 Night Vision Black 1x
$10,133.50Original price was: $10,133.50.$7,795.00Current price is: $7,795.00. -
AGM Global Vision 16C4O123453011 Comanche-40ER 3AL1 Night Vision Black 1x
$9,743.50Original price was: $9,743.50.$7,495.00Current price is: $7,495.00. -
AGM Global Vision 16C4O122454011 Comanche-40ER NW1 Night Vision Black 1x
$6,233.50Original price was: $6,233.50.$4,795.00Current price is: $4,795.00.




Reviews
There are no reviews yet