The ATN NVG7 stands out as a lightweight rugged choice for hands free night vision offering top-notch performance. It boasts a high-resolution image intensifier complemented by auto-brightness control and a bright source shut-off feature. Additionally the NVG7 is equipped with a built-in IR illuminator for effective use in total darkness and includes a convenient ON indicator light within the field of view. Includes CR123A battery helmet mount protective case lens tissue and a user manual.
| Brand | ATN |
| Category | Night Vision Goggles |
| Model | NVG7-2W |
| Magnification | 1x |
| Color | Matte Black |
| Field of View | 40 Degrees |
| Resolution | 50-57 Ip / mm |
| Objective | 26mm |
| Battery Size | CR123A |
| Length | 6.30″ |
| Proofs | Water / Weather Resistant |
| Battery Life | Up to 50 hrs |
| Generation | 2+ White Phosphor |
| Height | 6″ |
| Infrared Illuminator | Yes |
| Optic Coating | Proshield |
| Weight | 1.10 lbs |
| Controls | Direct |
| Diopter Adjustment | -6 / +5 |
Be the first to review “ATN NVGONVG72W NVG7-2W Night Vision Goggles Matte Black 1x26mm Generation 2+ White Phosphor 50-57 Ip/mm Resolution” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision 12PV7123283111 PVS-7 3AL1 Night Vision Goggles Black 1x 64-72 Ip/mm Resolution
$5,193.50Original price was: $5,193.50.$3,995.00Current price is: $3,995.00. -
AGM Global Vision 12PV7122284011 PVS-7 NW1 Night Vision Goggles Black 1x 51-64 lp/mm Resolution
$4,153.50Original price was: $4,153.50.$3,195.00Current price is: $3,195.00. -
AGM Global Vision 12UN51294194111 UNVG-51 3APW Night Vision Goggles Black 1x 64-72 Ip/mm Resolution
$12,993.50Original price was: $12,993.50.$9,995.00Current price is: $9,995.00. -
AGM Global Vision 12UN512941144111 UNVG-51 3AW1 Night Vision Goggles Black 1x 64-72 Ip/mm Resolution
$12,733.50Original price was: $12,733.50.$9,795.00Current price is: $9,795.00.




Reviews
There are no reviews yet