The PS-31 Binocular Night Vision Device is a compact lightweight dual tube goggle to replace the legacy PS-15. The PS31s can be outfitted with various levels of high-performance US made Gen 3 image intensifier tubes. The PS-31 was designed to increase system resolution significantly reduce head borne weight improve system of center of gravity provide additional operational utility and improve overall operator situational awareness and adding a 40 deg FOV for maximum visibility in the field. These tubes are auto gain-capable allowing the system to adjust the brightness of their image as situations on the ground dictate. The PS-31 BNVD has independently pivoting tube housings that allow the operator to run the goggle in a binocular or monocular configuration. Using two tubes at once allows the eyes to create depth perception and increases the ease in maneuvering terrain and obstacles as well as operating devices such as control panels and door knobs. However monocular configurations allow for ease in transitioning between various lighting conditions that often occur on the battlefield and cause operators to switch between night vision and weapon-mounted optics. A benefit to the pivoting tube housings is the ability to mount the “flatten” goggle against the front helmet surface when stowed. The ability to pivot the tube housings against the helmet surface creates an overall lower profile increasing operator safety and equipment life. Includes instruction manual lens tissue soft carrying case helmet mount and one CR123 battery.
ATN NVGOPS314HPW PS31-HPT Night Vision Goggles Matte Black 1x18mm Generation 23-25 SNR White Phosphor 64-66 Ip/mm Resolution
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$7,944.33 Original price was: $7,944.33.$6,111.02Current price is: $6,111.02.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | ATN |
| Category | Night Vision Goggles |
| Model | PS31-HPT |
| Magnification | 1x |
| Color | Matte Black |
| Field of View | 40 Degrees |
| Resolution | 64-66 Ip / mm |
| Objective | 18mm |
| Battery Size | CR123A |
| Length | 4.40″ |
| Proofs | Water / Weather Resistant |
| Battery Life | Up to 300 hrs |
| Generation | 23-25 SNR White Phosphor |
| Height | 4.15″ |
| Infrared Illuminator | Yes |
| Optic Coating | Proshield |
| Weight | 1.28 lbs |
| Diopter Adjustment | -5 / +5 |
Be the first to review “ATN NVGOPS314HPW PS31-HPT Night Vision Goggles Matte Black 1x18mm Generation 23-25 SNR White Phosphor 64-66 Ip/mm Resolution” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision 12PV7123283111 PVS-7 3AL1 Night Vision Goggles Black 1x 64-72 Ip/mm Resolution
$5,193.50Original price was: $5,193.50.$3,995.00Current price is: $3,995.00. -
AGM Global Vision 12PV7122284011 PVS-7 NW1 Night Vision Goggles Black 1x 51-64 lp/mm Resolution
$4,153.50Original price was: $4,153.50.$3,195.00Current price is: $3,195.00. -
AGM Global Vision 12UN51294194111 UNVG-51 3APW Night Vision Goggles Black 1x 64-72 Ip/mm Resolution
$12,993.50Original price was: $12,993.50.$9,995.00Current price is: $9,995.00. -
AGM Global Vision 12UN512941144111 UNVG-51 3AW1 Night Vision Goggles Black 1x 64-72 Ip/mm Resolution
$12,733.50Original price was: $12,733.50.$9,795.00Current price is: $9,795.00.




Reviews
There are no reviews yet