The PS-31 BNVD has independently pivoting tube housings that allow the operator to run the goggle in a binocular or monocular configuration. Using two tubes at once allows the eyes to create depth perception and increases the ease in maneuvering terrain and obstacles as well as operating devices such as control panels and door knobs. Monocular configurations allow for ease in transitioning between various lighting conditions that often occur on the battlefield and cause operators to switch between night vision and weapon-mounted optics. Another benefit to the pivoting tube housings is the ability to mount the flatten goggle against the front helmet surface when stowed. Includes lens tissue manual soft carry case helmet mount and one CR123 battery.
| Brand | ATN |
| Category | Night Vision Goggles |
| Model | PS31-3 |
| Magnification | 1x |
| Color | Matte Black |
| Field of View | 50 Degrees |
| Resolution | 64-72 Ip / mm A Grade |
| Battery Size | CR123A |
| Length | 4.50″ |
| Proofs | Water / Weather Resistant |
| Power Source | 1 x 3V (CR123) |
| Battery Life | Up to 300 hrs |
| Infrared Illuminator | Yes |
| Weight | 1.27 lbs |
| Diopter Adjustment | -5 / +5 |
Be the first to review “ATN NVGOPS31530 PS31-3 Night Vision Goggles Matte Black 1x 64-72 Ip/mm A Grade Resolution” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision 12PV7123283111 PVS-7 3AL1 Night Vision Goggles Black 1x 64-72 Ip/mm Resolution
$5,193.50Original price was: $5,193.50.$3,995.00Current price is: $3,995.00. -
AGM Global Vision 12PV7122284011 PVS-7 NW1 Night Vision Goggles Black 1x 51-64 lp/mm Resolution
$4,153.50Original price was: $4,153.50.$3,195.00Current price is: $3,195.00. -
AGM Global Vision 12UN51294194111 UNVG-51 3APW Night Vision Goggles Black 1x 64-72 Ip/mm Resolution
$12,993.50Original price was: $12,993.50.$9,995.00Current price is: $9,995.00. -
AGM Global Vision 12UN512941144111 UNVG-51 3AW1 Night Vision Goggles Black 1x 64-72 Ip/mm Resolution
$12,733.50Original price was: $12,733.50.$9,795.00Current price is: $9,795.00.




Reviews
There are no reviews yet