The BRO SSP starts with top-of-the-line forged aluminum receivers that include a flat top optic-ready upper and a SOCOM profile CMV barrel. A nickel boron coated bolt carrier group and BRO 3.5 lb DIT Trigger will ensure the reliability and dependability you’re looking for. This rifle is ready for your favorite optics or accessories with a 15″ M-LOK compatible slim handguard that includes a trimmed down picatinny top rail. Modular effective and affordable the BRO-SSP is an excellent option for hunting competition or home defense. When you’re looking for an affordable premium AR-15 without the premium price tag get a BRO SSP and LET IT RAIN!
Black Rain Ordnance BROSSPSMK Spec 15+ SSP 5.56x45mm NATO 30+1 16″ Smoke 15″ Slim M-LOK Magpul Grip/Carbine Stock
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,635.93 Original price was: $1,635.93.$1,258.41Current price is: $1,258.41.
Availability: 2 in stock
| Brand | Black Rain Ordnance |
| Category | Tactical Rifles |
| Series | SSP |
| Model | Spec 15+ |
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
| Barrel Length Range | 16″ to 16.99″ |
| Gun Platform | AR-Style |
| Operating System | Direct Impingement |
| Stock Finish Group | Black |
| Capacity | 30+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Semi-Auto |
| OAL | 34″ |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Chrome Moly Vanadium |
| Muzzle | A2 Flash Hider |
| Twist | 1:7″ |
| Grips | Black Magpul |
| Handguards | 15″ Slim M-LOK |
| Trigger Pull Weight | 3.50 lbs |
| Includes | Soft Case |
| Safety | Thumb |
| Thread Pattern | 1 / 2″x28 |
| Stock Description | Magpul SL |
| Barrel Description | Chrome Moly Steel |
| Barrel Length | 16″ |
| Max Capacity | 30 |
| Receiver Finish | Smoke Cerakote |
| Weight | 8 lbs |
| Stock Finish | Black |
Be the first to review “Black Rain Ordnance BROSSPSMK Spec 15+ SSP 5.56x45mm NATO 30+1 16″ Smoke 15″ Slim M-LOK Magpul Grip/Carbine Stock” Cancel reply
Related Products
-
Kriss USA KV103CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 10mm Auto 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99. -
Kriss USA KV453CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 45 ACP 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99. -
Kriss USA KV453CAP00 Vector CRB Gen3 45 ACP 30+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Folding/Telescoping Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,092.99Original price was: $2,092.99.$1,609.99Current price is: $1,609.99. -
Kriss USA KV903CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 9mm Luger 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99.




Reviews
There are no reviews yet.