Dominate low-light conditions and alleviate eye fatigue with the Droptine HD Binoculars a fusion of unrivaled clarity and uncompromising quality. The Burris Droptine HD 10x42mm binoculars bring intricate details to life without adding unnecessary weight or bulk. Featuring a powerful 10x magnification; center focus knob provides quick adjustment and twist-up eyecups make them easy to use with eyeglasses and BaK 4 prisms produce sharper images and edge-to-edge clarity. Includes neck strap objective lens cover and carry case.
Burris 300279 Droptine HD 10x42mm Roof Prism Fast Focus Black Aluminum
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$350.99 Original price was: $350.99.$269.99Current price is: $269.99.
Availability: 8 in stock
| Brand | Burris |
| Category | Binoculars |
| Model | Droptine HD |
| Magnification | 10x |
| Color | Black |
| Material | Aluminum |
| Field of View | 330 ft @ 1 000 yds |
| Objective | 42mm |
| Eye Relief | 15mm |
| Length | 5.80″ |
| Focus Type | Fast |
| Min Distance | 7.50 ft |
| Optic Coating | Fully Multi Coated |
| Prism Type | Roof |
| Weight | 25.60 oz |
| Exit Pupil Diameter | 4.20mm |
| Short Focus | 7.50 ft |
| Diopter Adjustment | -4 / +4 |
Be the first to review “Burris 300279 Droptine HD 10x42mm Roof Prism Fast Focus Black Aluminum” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40003 BUKNOCULARS PRIME BINOS
$714.99Original price was: $714.99.$549.99Current price is: $549.99. -
Hawke Sport Optics 34124 Vantage 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$233.99Original price was: $233.99.$179.99Current price is: $179.99. -
Hawke Sport Optics 34122 Vantage 8x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$220.99Original price was: $220.99.$169.99Current price is: $169.99. -
Hawke Sport Optics 35103 Nature-Trek 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$298.99Original price was: $298.99.$229.99Current price is: $229.99.






Reviews
There are no reviews yet