The EDC Enclosed is a rugged compact pistol optic built for concealed carry duty use home defense or fun at the range. Its fully enclosed emitter protects against dirt dust and debris making it ideal for real-world conditions and harsh environments. Available in red and multi-reticle versions the EDC Enclosed features 10 brightness levels (including night vision-compatible settings) motion-activated shake-to-wake technology and smart power management that automatically powers down after five minutes of inactivity. With a 50 000-hour battery life its ready for long-term use without constant battery changes. The optic is precision-machined from a single piece of aircraft-grade aluminum offering full shock resistance rated for +P and +P+ ammo and waterproof protection up to IPX7 standards (1 meter for 30 minutes). It mounts directly to several popular pistol models using M4 screws making installation quick secure and hassle-free.
C&H Precision RD-EDC-EN-RD-MR EDC Enclosed Red Multi-Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$324.99 Original price was: $324.99.$249.99Current price is: $249.99.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | C&H Precision |
| Category | Red Dot Sights |
| Series | Enclosed |
| Model | EDC |
| Magnification | 1x |
| Tube Diameter | 21mm |
| Brightness Settings | 10 Levels |
| Dimensions | 41mm x 28mm x 26mm |
| Proofs | Shockproof / Waterproof |
| Parallax Adjustment | 33 yds |
| Power Source | 1x CR 1632 3V Lithium battery |
| Weight | 35g |
| Windage Elevation | 35 MOA |
Be the first to review “C&H Precision RD-EDC-EN-RD-MR EDC Enclosed Red Multi-Reticle” Cancel reply
Related Products
-
Viridian 9850042 RFX11 1x16mm x 22mm 3 MOA Micro Green Dot Reticle Picatinny Rail Mount Shield RMSc Footprint
$232.70Original price was: $232.70.$179.00Current price is: $179.00. -
TRJ 700818 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG BRGHT/TFF
$807.61Original price was: $807.61.$621.24Current price is: $621.24. -
TRJ 700817 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG NO TRITM
$807.61Original price was: $807.61.$621.24Current price is: $621.24. -
TRJ 700816 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG BRGHT/TIFF
$828.67Original price was: $828.67.$637.44Current price is: $637.44.


Reviews
There are no reviews yet.