The EDC is a rugged compact pistol optic designed for everyday carry duty use home defense or range shooting. Built from CNC-machined aircraft-grade aluminum its 100% shockproof and rated for +P and +P+ ammo. With 10 brightness levels (including night vision-compatible settings) motion-sensing activation and smart power management it offers up to 50 000 hours of battery life. Waterproof to IPX7 standards the EDC is available in both red dot and multi-reticle versions delivering reliable performance in any environment. *This model is only for compact Glock (G43X/G48) MOS cuts.
C&H Precision RD-EDC-RD-GLX EDC GLX Red 3 MOA DOT
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$259.99 Original price was: $259.99.$199.99Current price is: $199.99.
Availability: 1 in stock
| Brand | C&H Precision |
| Category | Red Dot Sights |
| Series | GLX |
| Model | EDC |
| Magnification | 1x |
| Tube Diameter | 16mm |
| Brightness Settings | 10 Levels |
| Dimensions | 41mm x 25mm x 24mm |
| Windage Adjustment | 35 MOA |
| Proofs | Shock / Waterproof |
| Parallax Adjustment | 33 yds |
| Power Source | 1x CR 1632 3V Lithium battery |
| Battery Life | 50 000 hrs |
| Compatible With | Compact Glock (G43X / G48) MOS Cuts |
| Dot Size | 3 MOA |
| Weight | 17g |
Be the first to review “C&H Precision RD-EDC-RD-GLX EDC GLX Red 3 MOA DOT” Cancel reply
Related Products
-
Viridian 9850042 RFX11 1x16mm x 22mm 3 MOA Micro Green Dot Reticle Picatinny Rail Mount Shield RMSc Footprint
$232.70Original price was: $232.70.$179.00Current price is: $179.00. -
TRJ 700818 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG BRGHT/TFF
$807.61Original price was: $807.61.$621.24Current price is: $621.24. -
TRJ 700817 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG NO TRITM
$807.61Original price was: $807.61.$621.24Current price is: $621.24. -
TRJ 700816 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG BRGHT/TIFF
$828.67Original price was: $828.67.$637.44Current price is: $637.44.


Reviews
There are no reviews yet.