The EDC-XL is a rugged compact pistol optic built for performance in concealed carry duty use home defense or range shooting. It mounts directly to any slide or plate with an RMR footprint and is available in both red dot and multi-reticle versions. Crafted from a CNC-machined one-piece body of 7075 aircraft-grade aluminum the EDC-XL offers 10 brightness levels (including night vision-compatible settings) motion-activated wake-up and smart power management with auto-off after 5 minutes of inactivity. With a 50 000-hour battery life waterproof IPX7 rating and shock rating for +P and +P+ ammo the EDC-XL delivers dependable performance in any condition.
C&H Precision RD-EDC-XL-RD EDC XL Red 3 MOA DOT
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$292.49 Original price was: $292.49.$224.99Current price is: $224.99.
Availability: 6 in stock
| Brand | C&H Precision |
| Category | Red Dot Sights |
| Series | XL |
| Model | EDC |
| Magnification | 1x |
| Tube Diameter | 22mm |
| Material | Aluminum |
| Brightness Settings | 10 Levels |
| Dimensions | 1.78in x 1.18in x 1.08in |
| Windage Adjustment | 45 MOA |
| Parallax Adjustment | 33 yds |
| Power Source | 1x CR 1632 3V Lithium battery |
| Dot Size | 3 MOA |
| Weight | 0.8 oz |
Be the first to review “C&H Precision RD-EDC-XL-RD EDC XL Red 3 MOA DOT” Cancel reply
Related Products
-
Viridian 9850042 RFX11 1x16mm x 22mm 3 MOA Micro Green Dot Reticle Picatinny Rail Mount Shield RMSc Footprint
$232.70Original price was: $232.70.$179.00Current price is: $179.00. -
TRJ 700818 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG BRGHT/TFF
$807.61Original price was: $807.61.$621.24Current price is: $621.24. -
TRJ 700817 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG NO TRITM
$807.61Original price was: $807.61.$621.24Current price is: $621.24. -
TRJ 700816 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG BRGHT/TIFF
$828.67Original price was: $828.67.$637.44Current price is: $637.44.


Reviews
There are no reviews yet.