Our Counter Tac boot knives were designed with one simple philosophy in mind. Their sharp AUS 8A full-tang blades are vacuum heat treated and sub-zero quenched for strength and durability. The ergonomic design of the Kray-Ex handle is comfortable and adaptable to any grip and the deeply textured surface and double guard will insure that the knife is not likely to slip from your hand under any circumstances. Finally each Counter Tac is shipped with a state of the art Secure-Ex sheath complete with a removable boot/belt clip and lashing slots so you can carry it just about anywhere.
Cold Steel CS10BCTL Counter TAC I 5″ Fixed Spear Point Plain Stone Washed AUS-8A SS Blade/ Black Textured Kray-Ex Handle Includes Belt Clip/Sheath
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$59.24 Original price was: $59.24.$45.57Current price is: $45.57.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Cold Steel |
| Category | Knives |
| Series | TAC I |
| Model | Counter |
| OAL | 9.50″ |
| Blade Material | AUS-8A SS |
| Edge Type | Plain |
| Style | Fixed |
| Thickness | 5mm |
| Blade Description | Stonewashed |
| Handle Length | 4.50″ |
| Handle Material | Kray-Ex |
| Blade Length | 5″ |
| Blade Type | Spear Point |
| Handle Description | Black Textured |
| Includes | Belt Clip / Sheath |
| Sheath | Secure-Ex |
| Weight | 4.60 oz |
Be the first to review “Cold Steel CS10BCTL Counter TAC I 5″ Fixed Spear Point Plain Stone Washed AUS-8A SS Blade/ Black Textured Kray-Ex Handle Includes Belt Clip/Sheath” Cancel reply
Related Products
-
Kershaw 7305 Launch 23 Automatic 3.30″ Folding Trailing Point Plain Black Cerakote/Satin CPM 154 SS Blade Black Anodized Aluminum Handle
$173.85Original price was: $173.85.$133.73Current price is: $133.73. -
Kershaw 7205 Launch 22 Automatic 3.45″ Folding Spear Point Plain CPM MagnaCut Steel Blade OD Green Anodized w/Black Micarta Inserts Aluminum Handle
$197.25Original price was: $197.25.$151.73Current price is: $151.73. -
Kershaw 7038G10 Launch Iridium Automatic 3.45″ Folding Plain Black Oxide Blackwash CPM MagnaCut Steel Blade Black Anodized Aluminum/G10 Handle
$193.93Original price was: $193.93.$149.18Current price is: $149.18. -
Kershaw 6110 Bel Air XL 3.40″ Folding Plain Stonewashed CPM MagnaCut Steel Blade Black Textured G10 Handle
$187.24Original price was: $187.24.$144.03Current price is: $144.03.





Reviews
There are no reviews yet