The Cold Steel Finn Wolf is a folding utility and camp knife that draws inspiration from the classic Finnish Pukko. Equipped with the Tri-Ad lock for superior safety and security the Finn Wolf is a folder that you can rely on in even the most uncompromising conditions. Its satin polished Japanese AUS-8A blade is ready to put in long hours and hard work and with its keen zero ground edge it’s a breeze to re-sharpen in the field.
Cold Steel CS20NPJ Finn Wolf 3.50″ Folding Straight Back Plain Satin Polished AUS-8A SS Blade/Blaze Orange Griv-Ex Handle Includes Pocket Clip
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$48.11 Original price was: $48.11.$37.01Current price is: $37.01.
Availability: 2 in stock
| Brand | Cold Steel |
| Category | Knives |
| Series | Wolf |
| Model | Finn |
| OAL | 8.38″ |
| Hand | Ambidextrous |
| Blade Material | AUS-8A SS |
| Edge Type | Plain |
| Style | Folding |
| Thickness | 3mm |
| Open Type | Thumb Stud |
| Blade Description | Satin Polished |
| Handle Material | Griv-Ex |
| Blade Length | 3.50″ |
| Blade Type | Straight Back |
| Handle Description | Blaze Orange |
| Includes | Pocket Clip |
| Weight | 3.40 oz |
| Closed Length | 4.38″ |
| Lock Type | Tri-Ad |
Be the first to review “Cold Steel CS20NPJ Finn Wolf 3.50″ Folding Straight Back Plain Satin Polished AUS-8A SS Blade/Blaze Orange Griv-Ex Handle Includes Pocket Clip” Cancel reply
Related Products
-
Kershaw 7305 Launch 23 Automatic 3.30″ Folding Trailing Point Plain Black Cerakote/Satin CPM 154 SS Blade Black Anodized Aluminum Handle
$173.85Original price was: $173.85.$133.73Current price is: $133.73. -
Kershaw 7205 Launch 22 Automatic 3.45″ Folding Spear Point Plain CPM MagnaCut Steel Blade OD Green Anodized w/Black Micarta Inserts Aluminum Handle
$197.25Original price was: $197.25.$151.73Current price is: $151.73. -
Kershaw 7038G10 Launch Iridium Automatic 3.45″ Folding Plain Black Oxide Blackwash CPM MagnaCut Steel Blade Black Anodized Aluminum/G10 Handle
$193.93Original price was: $193.93.$149.18Current price is: $149.18. -
Kershaw 6110 Bel Air XL 3.40″ Folding Plain Stonewashed CPM MagnaCut Steel Blade Black Textured G10 Handle
$187.24Original price was: $187.24.$144.03Current price is: $144.03.





Reviews
There are no reviews yet