The Mini Pal is only 1/2 an ounce in weight yet it delivers heavy weight performance. The edge zips through a host of materials at unbelievable speed. The 1″ long blade is razor sharp to open delicate packages and envelopes cut rope or punch through heavy cartons. Plus the unique handle offers a variety of grips that would not be impossible with any other design. It comes with a secure-ex sheath that features a lanyard clip.
Cold Steel 43NS Mini Pal 1″ Fixed Serrated Japanese AUS-8A SS Blade Black Synthetic Rubber Handle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$23.15 Original price was: $23.15.$17.81Current price is: $17.81.
Availability: 9 in stock
| Brand | Cold Steel |
| Category | Knives |
| Series | Pal |
| Model | Mini |
| OAL | 2.63″ |
| Blade Material | AUS-8A SS |
| Edge Type | Serrated |
| Style | Fixed |
| Thickness | 2mm |
| Handle Material | Synthetic Rubber |
| Blade Length | 1″ |
| Handle Description | Black |
| Sheath | Secure-Ex / Lanyard Clip |
| Weight | 0.50 oz |
Be the first to review “Cold Steel 43NS Mini Pal 1″ Fixed Serrated Japanese AUS-8A SS Blade Black Synthetic Rubber Handle” Cancel reply
Related Products
-
Kershaw 7305 Launch 23 Automatic 3.30″ Folding Trailing Point Plain Black Cerakote/Satin CPM 154 SS Blade Black Anodized Aluminum Handle
$173.85Original price was: $173.85.$133.73Current price is: $133.73. -
Kershaw 7205 Launch 22 Automatic 3.45″ Folding Spear Point Plain CPM MagnaCut Steel Blade OD Green Anodized w/Black Micarta Inserts Aluminum Handle
$197.25Original price was: $197.25.$151.73Current price is: $151.73. -
Kershaw 7038G10 Launch Iridium Automatic 3.45″ Folding Plain Black Oxide Blackwash CPM MagnaCut Steel Blade Black Anodized Aluminum/G10 Handle
$193.93Original price was: $193.93.$149.18Current price is: $149.18. -
Kershaw 6110 Bel Air XL 3.40″ Folding Plain Stonewashed CPM MagnaCut Steel Blade Black Textured G10 Handle
$187.24Original price was: $187.24.$144.03Current price is: $144.03.







Reviews
There are no reviews yet