The blades shafts and ‘T’ shaped tangs are fashioned from one solid piece of Japanese AUS8A Stainless Steel with a stone washed finish and then subsequently vacuum heat treated and sub-zero quenched for added strength and performance. A textured Kray-Ex handle encapsulates the tang and part of the shaft for added comfort and security. Includes an easily concealable and sturdy Secure-Ex boot/belt sheath.
Cold Steel CS12DBST Safe Maker I 4.50″ Fixed Spear Point Plain Stone Washed AUS-8A SS Blade/ Black Kray-Ex Handle Includes Sheath
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$55.52 Original price was: $55.52.$42.71Current price is: $42.71.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Cold Steel |
| Category | Knives |
| Series | I |
| Model | Safe Maker |
| OAL | 6.50″ |
| Hand | Ambidextrous |
| Blade Material | AUS-8A SS |
| Edge Type | Plain |
| Style | Fixed |
| Thickness | 5mm |
| Blade Description | Stonewashed |
| Handle Length | 2″ |
| Handle Material | Kray-Ex |
| Blade Length | 4.50″ |
| Blade Type | Spear Point |
| Handle Description | Black |
| Includes | Sheath |
| Sheath | Secure-Ex |
| Weight | 3.40 oz |
Be the first to review “Cold Steel CS12DBST Safe Maker I 4.50″ Fixed Spear Point Plain Stone Washed AUS-8A SS Blade/ Black Kray-Ex Handle Includes Sheath” Cancel reply
Related Products
-
Kershaw 7305 Launch 23 Automatic 3.30″ Folding Trailing Point Plain Black Cerakote/Satin CPM 154 SS Blade Black Anodized Aluminum Handle
$173.85Original price was: $173.85.$133.73Current price is: $133.73. -
Kershaw 7205 Launch 22 Automatic 3.45″ Folding Spear Point Plain CPM MagnaCut Steel Blade OD Green Anodized w/Black Micarta Inserts Aluminum Handle
$197.25Original price was: $197.25.$151.73Current price is: $151.73. -
Kershaw 7038G10 Launch Iridium Automatic 3.45″ Folding Plain Black Oxide Blackwash CPM MagnaCut Steel Blade Black Anodized Aluminum/G10 Handle
$193.93Original price was: $193.93.$149.18Current price is: $149.18. -
Kershaw 6110 Bel Air XL 3.40″ Folding Plain Stonewashed CPM MagnaCut Steel Blade Black Textured G10 Handle
$187.24Original price was: $187.24.$144.03Current price is: $144.03.





Reviews
There are no reviews yet