Our Safe Maker series represents the pinnacle of our learning experience testing and development. The blades shafts and “T” shaped tangs are fashioned from one solid piece of Japanese AUS8A Stainless Steel with a stone washed finish and then subsequently vacuum heat treated and sub-zero quenched for added strength and performance. A textured Kray-Ex handle encapsulates the tang and part of the shaft for added comfort and security. Includes an easily concealable and sturdy Secure-Ex boot/belt sheath.
Cold Steel CS12DCST Safe Maker II 3.25″ Fixed Spear Point Plain Stone Washed AUS-8A SS Blade/ Black Textured Kray-Ex Handle Includes Sheath
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$48.11 Original price was: $48.11.$37.01Current price is: $37.01.
Availability: 1 in stock
| Brand | Cold Steel |
| Category | Knives |
| Series | II |
| Model | Safe Maker |
| OAL | 5″ |
| Hand | Ambidextrous |
| Blade Material | AUS-8A SS |
| Edge Type | Plain |
| Style | Fixed |
| Thickness | 4.60mm |
| Blade Description | Stonewashed |
| Handle Length | 1.75″ |
| Handle Material | Kray-Ex |
| Blade Length | 3.25″ |
| Blade Type | Spear Point |
| Handle Description | Black Textured |
| Includes | Sheath |
| Sheath | Secure-Ex |
| Weight | 2.30 oz |
Be the first to review “Cold Steel CS12DCST Safe Maker II 3.25″ Fixed Spear Point Plain Stone Washed AUS-8A SS Blade/ Black Textured Kray-Ex Handle Includes Sheath” Cancel reply
Related Products
-
Kershaw 7305 Launch 23 Automatic 3.30″ Folding Trailing Point Plain Black Cerakote/Satin CPM 154 SS Blade Black Anodized Aluminum Handle
$173.85Original price was: $173.85.$133.73Current price is: $133.73. -
Kershaw 7205 Launch 22 Automatic 3.45″ Folding Spear Point Plain CPM MagnaCut Steel Blade OD Green Anodized w/Black Micarta Inserts Aluminum Handle
$197.25Original price was: $197.25.$151.73Current price is: $151.73. -
Kershaw 7038G10 Launch Iridium Automatic 3.45″ Folding Plain Black Oxide Blackwash CPM MagnaCut Steel Blade Black Anodized Aluminum/G10 Handle
$193.93Original price was: $193.93.$149.18Current price is: $149.18. -
Kershaw 6110 Bel Air XL 3.40″ Folding Plain Stonewashed CPM MagnaCut Steel Blade Black Textured G10 Handle
$187.24Original price was: $187.24.$144.03Current price is: $144.03.





Reviews
There are no reviews yet