Tough enough to do the job and light enough to be handy Cold Steel’s Tuff Lite folders are there when you need them. Perfectly sized to slip into any pocket clip to your waist band or wear around your neck on a lanyard. With the wide hollow ground blades they are sharp and can shear through the toughest materials with unexpected ease. And due to their slanted points they offer deep penetration and precision cutting potential without appearing aggressive enough to draw unwanted attention. Both the standard sized version and the mini version are bred for work and offer a surprisingly good grip due to their Griv-Ex handles that offer a tremendous strength to weight ratio and feature our state of the art Tri-Ad lock.
Cold Steel CS20LTG Tuff Lite 2.50″ Folding Clip Point Plain AUS-8A SS Blade/OD Green Griv-Ex Handle Includes Pocket Clip
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$36.61 Original price was: $36.61.$28.16Current price is: $28.16.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Cold Steel |
| Category | Knives |
| Model | Tuff Lite |
| OAL | 6″ |
| Hand | Ambidextrous |
| Blade Material | AUS-8A SS |
| Edge Type | Plain |
| Style | Folding |
| Thickness | 2.75mm |
| Open Type | Nail Nick |
| Blade Grind | Hollow |
| Handle Material | Griv-Ex |
| Blade Length | 2.50″ |
| Blade Type | Clip Point |
| Handle Description | OD Green |
| Includes | Pocket Clip |
| Weight | 2.50 oz |
| Closed Length | 3.50″ |
| Lock Type | Tri-Ad |
Be the first to review “Cold Steel CS20LTG Tuff Lite 2.50″ Folding Clip Point Plain AUS-8A SS Blade/OD Green Griv-Ex Handle Includes Pocket Clip” Cancel reply
Related Products
-
Kershaw 7305 Launch 23 Automatic 3.30″ Folding Trailing Point Plain Black Cerakote/Satin CPM 154 SS Blade Black Anodized Aluminum Handle
$173.85Original price was: $173.85.$133.73Current price is: $133.73. -
Kershaw 7205 Launch 22 Automatic 3.45″ Folding Spear Point Plain CPM MagnaCut Steel Blade OD Green Anodized w/Black Micarta Inserts Aluminum Handle
$197.25Original price was: $197.25.$151.73Current price is: $151.73. -
Kershaw 7038G10 Launch Iridium Automatic 3.45″ Folding Plain Black Oxide Blackwash CPM MagnaCut Steel Blade Black Anodized Aluminum/G10 Handle
$193.93Original price was: $193.93.$149.18Current price is: $149.18. -
Kershaw 6110 Bel Air XL 3.40″ Folding Plain Stonewashed CPM MagnaCut Steel Blade Black Textured G10 Handle
$187.24Original price was: $187.24.$144.03Current price is: $144.03.





Reviews
There are no reviews yet