The Urban Pal should be standard equipment for survival in todays urban jungle. It is at home in a pocket or purse and can be easily attached to a key ring or hung around the neck. It is big enough to get the job done and its unique handle allows you to really put your weight into its point or edge. The simple teardrop shaped Kraton handle is small and thin. It gives extra traction to the fingers and protects the palm when the knife is used like a push knife or when using palm reinforced grip styles.
Cold Steel 43LS Urban Pal 1.50″ Fixed Serrated Spear Point Japanese AUS-8A SS Blade/Black Synthetic Rubber Handle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$23.61 Original price was: $23.61.$18.16Current price is: $18.16.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Cold Steel |
| Category | Knives |
| Series | Pal |
| Model | Urban |
| OAL | 3.13″ |
| Blade Material | AUS-8A SS |
| Edge Type | Serrated |
| Style | Fixed |
| Thickness | 2mm |
| Handle Length | 1.63″ |
| Handle Material | Synthetic Rubber |
| Blade Length | 1.50″ |
| Blade Type | Spear Point |
| Handle Description | Black |
| Sheath | Secure-Ex |
| Weight | 0.70 oz |
Be the first to review “Cold Steel 43LS Urban Pal 1.50″ Fixed Serrated Spear Point Japanese AUS-8A SS Blade/Black Synthetic Rubber Handle” Cancel reply
Related Products
-
Kershaw 7305 Launch 23 Automatic 3.30″ Folding Trailing Point Plain Black Cerakote/Satin CPM 154 SS Blade Black Anodized Aluminum Handle
$173.85Original price was: $173.85.$133.73Current price is: $133.73. -
Kershaw 7205 Launch 22 Automatic 3.45″ Folding Spear Point Plain CPM MagnaCut Steel Blade OD Green Anodized w/Black Micarta Inserts Aluminum Handle
$197.25Original price was: $197.25.$151.73Current price is: $151.73. -
Kershaw 7038G10 Launch Iridium Automatic 3.45″ Folding Plain Black Oxide Blackwash CPM MagnaCut Steel Blade Black Anodized Aluminum/G10 Handle
$193.93Original price was: $193.93.$149.18Current price is: $149.18. -
Kershaw 6110 Bel Air XL 3.40″ Folding Plain Stonewashed CPM MagnaCut Steel Blade Black Textured G10 Handle
$187.24Original price was: $187.24.$144.03Current price is: $144.03.







Reviews
There are no reviews yet