The CZ 600+ Range is ideal for precision shooting and long-range hunting designed specifically for accuracy-driven American sportsmen. It has a guaranteed sub-0.75 MOA accuracy at 100 m (five-shot groups using match-grade factory ammunition). Features a laminated wood stock with a tool-free adjustable comb; stock is equipped with double-sided sockets for mounting of QD quick-release sling swivels; user-swappable barrels and calibers; standardized thread on the muzzle allows for easy mounting of accessories- suppressor compensator etc.; steel receiver equipped with a Remington 700-style interface for secure and reliable mounting of optics; pull weight of the trigger mechanism can be easily and quickly adjusted between approx. 1.4-3 lbs.
CZ-USA 07514 600+ Range 6mm Creedmoor 5+1 24″ Black Nitride Threaded Barrel Black Nitride Steel Drilled & Tapped Receiver Varnished Laminate Stock w/Adj Cheekrest
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,746.56 Original price was: $1,746.56.$1,343.51Current price is: $1,343.51.
Availability: 3 in stock
| Brand | CZ-USA |
| Category | Rifles |
| Series | Range |
| Model | 600+ |
| Caliber | 6mm Creedmoor |
| Barrel Length Range | 24″ to 24.99″ |
| Stock Finish Group | Brown |
| Capacity | 5+1 |
| Stock Material | Laminate |
| Action | Bolt |
| OAL | 44.88″ |
| Sights | None |
| Barrel Finish | Black Nitride |
| Barrel Material | Cold Hammer Forged Steel |
| Twist | 1:7″ |
| Receiver Description | Drilled & Tapped |
| Trigger Pull Weight | 1.40-3 lbs |
| Grooves | 6 |
| Receiver Material | Steel |
| Safety | Ambidextrous |
| Thread Pattern | 5 / 8″x24 |
| Stock Description | Adj Cheekrest |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 24″ |
| Length of Pull | 14.56″ |
| Max Capacity | 5 |
| Receiver Finish | Black Nitride |
| Trigger | Adjustable |
| Weight | 10.35 lbs |
| Stock Finish | Varnished |
Be the first to review “CZ-USA 07514 600+ Range 6mm Creedmoor 5+1 24″ Black Nitride Threaded Barrel Black Nitride Steel Drilled & Tapped Receiver Varnished Laminate Stock w/Adj Cheekrest” Cancel reply
Related Products
-
Spandau Arms 30001004 RL 308 Win 5+1 20″ Threaded Barrel
$881.91Original price was: $881.91.$678.39Current price is: $678.39. -
Franklin Armory 0010104BLK Antithesis AT-75K 5.56 NATO 20+1 7.50″ Black Nitride Heavy Barrel Aluminum Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Polymer Bravo B5 Stock B5 P-Grip 22K Grip
$1,251.89Original price was: $1,251.89.$962.99Current price is: $962.99. -
Smith & Wesson 14205 1854 30-30 Win 6+1 20″ Stainless Threaded Barrel Stainless Steel Receiver s/Picatinny Rail M-LOK Forend Black Fixed Synthetic Stock
$1,688.70Original price was: $1,688.70.$1,299.00Current price is: $1,299.00. -
Smith & Wesson 14453 Stealth Hunter 45-70 Gov 5+1 16.50″ Black Armornite Threaded Barrel Black Armornite Stainless Steel Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Forend Black Fixed Synthetic Stock
$1,818.70Original price was: $1,818.70.$1,399.00Current price is: $1,399.00.




Reviews
There are no reviews yet