The CZ 600+ Trail has a guaranteed accuracy of 2 MOA at 100 yards (five-shot groups for 7.62×39 calibers using match-grade factory ammunition). The accuracy of each rifle is tested during the production process.. The size of the ergonomically AR-style pistol grip along with adjustment of trigger reach can be changed with the interchangeable backstraps compatible with those on the CZ P-09 pistol. Features stock equipped with a socket for QD strap loops; metal components are treated with a deep nitriding finish called BobOx provides anti-corrosion properties; user interchangeable barrels; PDW-style folding stock; Picatinny rail is integrated into the upper part of the duralumin receiver and the anodized aluminum alloy forend; M-LOK slots on the forend provide additional mounting; threaded semi-heavy barrel; two-stage trigger with four settings of pull weight adjusted between 2-3.5 lbs. Original plastic magazines from the CZ BREN 2/CZ BREN 2 Ms series can be used in the 7.62x39mm version.
CZ-USA 07612 600+ Trail 7.62x39mm 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Black Nitride Aluminum Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Picatinny Rail Forend 4 Position Telescopic Black Polymer Stock Interchangeable Backstrap Grip
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,425.01 Original price was: $1,425.01.$1,096.16Current price is: $1,096.16.
Availability: 1 in stock
| Brand | CZ-USA |
| Category | Tactical Rifles |
| Series | Trail |
| Model | 600+ |
| Caliber | 7.62x39mm |
| Barrel Length Range | 16″ to 16.99″ |
| Stock Finish Group | Black |
| Capacity | 10+1 |
| Stock Material | Polymer |
| Action | Bolt |
| OAL | 27.16″- 35.03″ |
| Sights | None |
| Barrel Finish | Black Nitride |
| Barrel Material | Cold Hammer Forged Steel |
| Twist | 1:9.5″ |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Grips | Interchangeable Backstrap |
| Handguards | M-LOK |
| Trigger Pull Weight | 2-3.50 lbs |
| Forend Type | Picatinny Rail |
| Grooves | 4 |
| Receiver Material | Aluminum |
| Thread Pattern | 5 / 8″x24 |
| Stock Description | 4 Position Telescopic |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 16″ |
| Length of Pull | Adjustable |
| Max Capacity | 10 |
| Receiver Finish | Black Nitride |
| Trigger | Adj Two-Stage |
| Weight | 6.24 lbs |
| Stock Finish | Black |
Be the first to review “CZ-USA 07612 600+ Trail 7.62x39mm 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Black Nitride Aluminum Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Picatinny Rail Forend 4 Position Telescopic Black Polymer Stock Interchangeable Backstrap Grip” Cancel reply
Related Products
-
Kriss USA KV103CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 10mm Auto 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99. -
Kriss USA KV453CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 45 ACP 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99. -
Kriss USA KV453CAP00 Vector CRB Gen3 45 ACP 30+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Folding/Telescoping Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,092.99Original price was: $2,092.99.$1,609.99Current price is: $1,609.99. -
Kriss USA KV903CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 9mm Luger 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99.


Reviews
There are no reviews yet