EOTech’s highly functional and easy-to-use 518 Holographic Weapon Sight features the quick-release base; left side buttons reduces rail space when partnering with a magnifier; LBC compatible; fits both 1″ Weaver and MIL-STD-1913 rail; 20 brightness settings and a scrolling feature. Features Auto Shut Down at 8 hours.
| Brand | Eotech |
| Category | Red Dot Sights |
| Model | HWS 518 |
| Magnification | 1x |
| Color | Matte Black |
| Reticle | 1 MOA Red Dot / 68 MOA Red Ring |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Mount Type | 1″ Weaver / Mil-STD 1913 Rail |
| Field of View | 30 yds at 100 yds |
| Adjustment Size | 0.50 MOA |
| Objective | 1.20″ / 30 mm x 0.85″ / 23 mm |
| Brightness Settings | 20 Daylight |
| Eye Relief | Unlimited |
| Switch Type | Digital Push Button |
| Battery Size | AA |
| Windage Adjustment | 40 MOA |
| Length | (2) AA |
| Proofs | Water / Weather Resistant |
| Power Source | Battery |
| Battery Life | 2 500 hrs |
| Dot Size | 1 MOA / 68 MOA |
| Elevation Adjustment | 40 MOA |
| Height | 2.90″ / 73.7 mm |
| Includes | HWS 518 / Quick-Start Guide / Warranty Card / Batteries / Case |
| Optic Coating | Anti-Reflection |
| Width | 2.00″ / 50.8 mm |
| Weight | 13.80 oz / 391.2 g |
| Controls | Side Mounted |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Eotech 518A65 HWS 518 Matte Black 1x 1 MOA Red Dot/68 MOA Red Ring” Cancel reply
Related Products
-
Eotech EFLX3RWTAN EFLX Mini Reflex Sight Tan 1 x 3 MOA Red Dot
$440.70Original price was: $440.70.$339.00Current price is: $339.00. -
CVA AA2002 Knous KonuShot Muzzleloader Scope Kit Black Matte Black 3-9x32mm 1″ Tube Duplex Reticle
$112.31Original price was: $112.31.$86.39Current price is: $86.39. -
Trijicon 200028 AccuPoint Black Hardcoat Anodized 2.5-10x56mm 30mm Tube Illuminated Mil-Dot Crosshair w/Green Dot Reticle
$967.03Original price was: $967.03.$743.87Current price is: $743.87. -
Trijicon 200024 AccuPoint Black Hardcoat Anodized 2.5-10x56mm 30mm Tube Illuminated Duplex Crosshair w/Green Dot Reticle
$967.03Original price was: $967.03.$743.87Current price is: $743.87.









Reviews
There are no reviews yet.