The HWS 558 is perfect for anyone that doesnt like to sacrifice.The 558 is compatible with Gen I-III night vision devices and features an adjustable locking QD mount for instant removal. The operational buttons are located on the side of the sight making this optic ideal for use with EOTech switch-to-side magnifiers. The drop-in replacement Laser Battery Caps (LBC and LBC2) are designed to work with this model as well increasing aiming capabilities and speed to target all day and night long. Features Auto Shut Down at 8 hours.
| Brand | Eotech |
| Category | Red Dot Sights |
| Model | HWS 558 |
| Magnification | 1x |
| Color | Matte Black |
| Reticle | 1 MOA Red Dot / 68 MOA Red Ring |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Mount Type | 1″ Weaver / Mil-STD 1913 Rail |
| Field of View | 30 yds at 100 yds |
| Adjustment Size | 0.50 MOA |
| Objective | 1.20″ / 30 mm x 0.85″ / 23 mm |
| Brightness Settings | 20 Daylight / 10 Night Vision |
| Eye Relief | Unlimited |
| Switch Type | Digital Push Button |
| Battery Size | (2) AA |
| Windage Adjustment | 40 MOA |
| Length | 5.60″ / 142.2 mm |
| Proofs | Water / Weather Resistant |
| Power Source | Battery |
| Battery Life | 2 500 hrs |
| Dot Size | 1 MOA / 68 MOA |
| Elevation Adjustment | 40 MOA |
| Height | 2.90″ / 73.7 mm |
| Includes | HWS 558 / Quick Start Guide / Warranty Card / Batteries / Case |
| Optic Coating | Anti-Reflection |
| Width | 2.20″ / 55.9 mm |
| Weight | 13.80 oz / 391.2 g |
| Controls | Side Mounted |
| Features | QR Mount |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Eotech 558A65 HWS 558 Matte Black 1x 1 MOA Red Dot/68 MOA Red Ring” Cancel reply
Related Products
-
Eotech EFLX3RWTAN EFLX Mini Reflex Sight Tan 1 x 3 MOA Red Dot
$440.70Original price was: $440.70.$339.00Current price is: $339.00. -
CVA AA2002 Knous KonuShot Muzzleloader Scope Kit Black Matte Black 3-9x32mm 1″ Tube Duplex Reticle
$112.31Original price was: $112.31.$86.39Current price is: $86.39. -
Trijicon 200028 AccuPoint Black Hardcoat Anodized 2.5-10x56mm 30mm Tube Illuminated Mil-Dot Crosshair w/Green Dot Reticle
$967.03Original price was: $967.03.$743.87Current price is: $743.87. -
Trijicon 200024 AccuPoint Black Hardcoat Anodized 2.5-10x56mm 30mm Tube Illuminated Duplex Crosshair w/Green Dot Reticle
$967.03Original price was: $967.03.$743.87Current price is: $743.87.










Reviews
There are no reviews yet.