The G33STS from EOTech is a Gen III Magnifier with a Switch to Side (STS) mount tool-free azimuth adjustment and an adjustable diopter for precise focusing. G33 is an improved mount for faster 3x to 1x transitioning and a larger field of view. It is fogproof temperature rated for -40 to 160 degrees F and waterproof to 10 meters. The Quick STS mount twists the magnifier out of the way for shorter range shots locking in that position until pushed back into place for magnified viewing. The G33 also offers a locking quick detach lever for the optic and the mount. It aligns with standard-height sights and comes with a 7mm riser to accommodate raised sights. EOTECH STS Magnifier Mount is compatible with G30 G33 G43 and G45 Magnifiers.
| Brand | Eotech |
| Category | Red Dot Sights |
| Model | G33 |
| Magnification | 3x |
| Tube Diameter | 1″ |
| Color | Matte Black |
| Hand | Ambidextrous |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Mount Type | 1″ Weaver / Mil-STD 1913 Rail |
| Field of View | 7.3 Degrees |
| Eye Relief | 2.20″ / 55.9 mm |
| Length | 4.4″ / 113 mm |
| Proofs | Fog / Water / Weather Proof |
| Compatible With | G30 / G33 / G43 / G45 |
| Height | 3.30″ / 73.7 mm |
| Includes | Magnifier / Switch-to-Side Mounting System / Manual / Warranty Card / Case |
| Width | 2.20″ / 55.9 mm |
| Weight | 10.60 oz / 300 g |
| Features | Switch-to-Side Mounting System |
| Windage Elevation | Adjustable |
| Diopter Adjustment | Adjustable |
Be the first to review “Eotech G33STS G33 Matte Black 3x” Cancel reply
Related Products
-
Eotech EFLX3RWTAN EFLX Mini Reflex Sight Tan 1 x 3 MOA Red Dot
$440.70Original price was: $440.70.$339.00Current price is: $339.00. -
CVA AA2002 Knous KonuShot Muzzleloader Scope Kit Black Matte Black 3-9x32mm 1″ Tube Duplex Reticle
$112.31Original price was: $112.31.$86.39Current price is: $86.39. -
Trijicon 200028 AccuPoint Black Hardcoat Anodized 2.5-10x56mm 30mm Tube Illuminated Mil-Dot Crosshair w/Green Dot Reticle
$967.03Original price was: $967.03.$743.87Current price is: $743.87. -
Trijicon 200024 AccuPoint Black Hardcoat Anodized 2.5-10x56mm 30mm Tube Illuminated Duplex Crosshair w/Green Dot Reticle
$967.03Original price was: $967.03.$743.87Current price is: $743.87.








Reviews
There are no reviews yet.