The Fierce Twisted Rival XP features Dual-Lug action; 70 degree bolt throw; adjustable trigger; integral bi-pod rail; drop box magazine; Carbon Rival stock with adjustable comb and integral pic rail for bipod attachment and a twisted fluted barrel.
Fierce Firearms FRXP7MMBC18DTMX Twisted Rival XP GunStuff Exclusive Full Size 7mm BC 3+1 Fluted Threaded Barrel Stainless Steel Receiver Drilled & Tapped Receiver Picatinny Rail Forend Adj Comb Carbon Fiber Stock
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,192.41 Original price was: $2,192.41.$1,686.47Current price is: $1,686.47.
Availability: 7 in stock
| Brand | Fierce Firearms |
| Category | Rifles |
| Series | Rival XP |
| Model | Twisted |
| Caliber | 7mm BC |
| Stock Finish Group | Digital Camouflage |
| Capacity | 3+1 |
| Stock Material | Carbon Fiber |
| Action | Bolt Long Action |
| Sights | None |
| Size | Full Size |
| Muzzle | Nix Side Port Brake |
| Twist | 1:8″ |
| Receiver Description | Drilled & Tapped |
| Trigger Pull Weight | 1-3 lbs |
| Description | GunStuff Exclusive |
| Forend Type | Picatinny Rail |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Safety | Two-Position |
| Stock Description | Adj Comb |
| Barrel Description | Fluted Threaded |
| Max Capacity | 3 |
| Trigger | TriggerTech Adjustable |
| Weight | 6.60 lbs |
Be the first to review “Fierce Firearms FRXP7MMBC18DTMX Twisted Rival XP GunStuff Exclusive Full Size 7mm BC 3+1 Fluted Threaded Barrel Stainless Steel Receiver Drilled & Tapped Receiver Picatinny Rail Forend Adj Comb Carbon Fiber Stock” Cancel reply
Related Products
-
Spandau Arms 30001004 RL 308 Win 5+1 20″ Threaded Barrel
$881.91Original price was: $881.91.$678.39Current price is: $678.39. -
Franklin Armory 0010104BLK Antithesis AT-75K 5.56 NATO 20+1 7.50″ Black Nitride Heavy Barrel Aluminum Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Polymer Bravo B5 Stock B5 P-Grip 22K Grip
$1,251.89Original price was: $1,251.89.$962.99Current price is: $962.99. -
Smith & Wesson 14205 1854 30-30 Win 6+1 20″ Stainless Threaded Barrel Stainless Steel Receiver s/Picatinny Rail M-LOK Forend Black Fixed Synthetic Stock
$1,688.70Original price was: $1,688.70.$1,299.00Current price is: $1,299.00. -
Smith & Wesson 14453 Stealth Hunter 45-70 Gov 5+1 16.50″ Black Armornite Threaded Barrel Black Armornite Stainless Steel Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Forend Black Fixed Synthetic Stock
$1,818.70Original price was: $1,818.70.$1,399.00Current price is: $1,399.00.





Reviews
There are no reviews yet