The Firefield Agility 1×30 Dot Sight with Multi-Reticle features four different reticles available in red and green- 5 MOA Dot 5 MOA Dot with 45 MOA Circle Crosshair 1 MOA Dot with 40 MOA Subtensions Circle Dot Crosshair and 1 MOA dot with 30 MOA Circle with 40 MOA Subtensions. The compact lightweight sight is ideal for bolt action rifles AR-15s shotguns or even handguns for the daring marksman. Featuring a Weaver mount wide field-of-view unlimited eye relief parallax corrected ensuring the reticle remains in the same spot regardless of target range and aiming position and engineered with an ergonomic aluminum housing for exceptional durability.
Firefield FF26008 Agility Matte Black 1x 30mm Dual Illuminated Red/Green Multi Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$63.34 Original price was: $63.34.$48.72Current price is: $48.72.
Availability: 22 in stock
| Brand | Firefield |
| Category | Red Dot Sights |
| Model | Agility |
| Magnification | 1x |
| Color | Matte Black |
| Reticle | Dual Illuminated Red / Green Multi Reticle |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Handgun / Rifle / Shotgun |
| Mount Type | Picatinny / Weaver |
| Field of View | 13.4 M at 100 M |
| Adjustment Size | 1.0 MOA |
| Objective | 30mm |
| Brightness Settings | 5 Daytime |
| Eye Relief | Unlimited |
| Switch Type | Rheostat |
| Battery Size | CR2032 |
| Windage Adjustment | 120 MOA |
| Length | 125mm |
| Proofs | IPX6 Waterproof / Shock / Fog Proof |
| Parallax Adjustment | 20 yds-Infinity |
| Power Source | Battery |
| Battery Life | 150-220 Hours |
| Dot Size | 1 MOA / 5 MOA |
| Elevation Adjustment | 120 MOA |
| Height | 66mm |
| Includes | Flip Up Lens Cap / Manual / Battery / Mounting Rings |
| Optic Coating | Blue Multi-Coated |
| Width | 67mm |
| Weight | 8.40 oz |
| Controls | Top Mounted |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Firefield FF26008 Agility Matte Black 1x 30mm Dual Illuminated Red/Green Multi Reticle” Cancel reply
Related Products
-
Viridian 9850042 RFX11 1x16mm x 22mm 3 MOA Micro Green Dot Reticle Picatinny Rail Mount Shield RMSc Footprint
$232.70Original price was: $232.70.$179.00Current price is: $179.00. -
TRJ 700818 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG BRGHT/TFF
$807.61Original price was: $807.61.$621.24Current price is: $621.24. -
TRJ 700817 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG NO TRITM
$807.61Original price was: $807.61.$621.24Current price is: $621.24. -
TRJ 700816 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG BRGHT/TIFF
$828.67Original price was: $828.67.$637.44Current price is: $637.44.


Reviews
There are no reviews yet.