Stand out with the bold bestselling G-SHOCK Black & Red Seriesdesigned for customers who want tough performance and head-turning style. The high-saturation red LCD display pops against a stealthy all-black bezel and band delivering enhanced visibility and a striking look that grabs attention. With G-SHOCKs legendary durability 200M water resistance and bright LED backlight this watch is built for everyday wear and rugged use. Stock up on a proven fan favorite that blends bold design with unmatched reliability.
| Brand | G-Shock |
| Category | Watches |
| Model | Analog Digital |
| Material | Resin |
| Wireless Capable | No |
| Backlight | Yes |
| Style | Sports |
| Dimensions | 57.5 ? 53.4 ? 18.5 mm |
| Battery Size | CR2016 |
| Length | 145 – 215 mm |
| Proofs | Water Resistant / Shock Resistant |
| Band Color | Black |
| Band Material | Resin |
| Case Size | 57.5mm |
| Clasp Type | Buckle |
| Battery Life | 5 Years |
| Height | 18.5mm |
| Lens Type | Mineral Glass |
| Weight | 75g |
Be the first to review “G-Shock GA700BBR1ACR Analog Digital Black / Red” Cancel reply
Related Products
-
GAR 010-03198-10 FENIX 8 PRO AMOLED 47MM TIT/GRPH
$1,559.99Original price was: $1,559.99.$1,199.99Current price is: $1,199.99. -
GAR 010-03199-10 FENIX 8 PRO AMOLED 51MM TITANIUM
$1,689.99Original price was: $1,689.99.$1,299.99Current price is: $1,299.99. -
GAR 010-02934-00 INSTINCT 3 45MM SOLAR BLK/CHAR
$519.99Original price was: $519.99.$399.99Current price is: $399.99. -
G-Shock GA100CF1A9 GA-100 Sports Black Band
$75.98Original price was: $75.98.$58.45Current price is: $58.45.



Reviews
There are no reviews yet