This is a Twin Sensor model from the G-Shock Mudmaster Series designed for use in extreme environments scattered with rubble dirt and debris. With a push of one large button at the 3 o’clock position you can check your position with its Compass. The temperature can also be measured easily by pushing the button at 4 o’clock. This model has been developed with operability in mind so that anyone can intuitively check their position using the Compass even in the most extreme climates without visual observation. The dust and mud-resistant button guard cylinder structure prevents fine sand and mud from getting into the buttons while also helping to absorb any shock to the buttons and improving operability. Broad hour/minute hands and indices of large Arabic numerals have also been adopted to improve visibility. This design is packed with military-style flare including a mode display that uses a sprocket-inspired disk dial and a textured band to prevent slipping.
G-shock GG10001A3 G-Shock Tactical MudMaster Keep Time Green Size 145-215mm Features Digital Compass
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$500.50 Original price was: $500.50.$385.00Current price is: $385.00.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | G-Shock |
| Category | Watches |
| Series | MudMaster |
| Model | Tactical |
| Color | Green |
| Function | Keep Time |
| Material | Resin / Stainless Steel |
| Size | 145-215mm |
| Battery Size | SR927W X 2 |
| Proofs | Shock / Water / Mud Resistant |
| Power Source | Adjustable |
| Band Color | Green |
| Band Material | Resin |
| Case Size | 55mm |
| Clasp Type | Buckle |
| Dial Color | Black |
| Battery Life | 2 Years |
| Case Material | Resin |
| Lens Type | Glass |
| Weight | 3.30 oz |
| Display | Analog / Digital |
| Features | Digital Compass |
| GPS Enabled | No |
Be the first to review “G-shock GG10001A3 G-Shock Tactical MudMaster Keep Time Green Size 145-215mm Features Digital Compass” Cancel reply
Related Products
-
GAR 010-03198-10 FENIX 8 PRO AMOLED 47MM TIT/GRPH
$1,559.99Original price was: $1,559.99.$1,199.99Current price is: $1,199.99. -
GAR 010-03199-10 FENIX 8 PRO AMOLED 51MM TITANIUM
$1,689.99Original price was: $1,689.99.$1,299.99Current price is: $1,299.99. -
GAR 010-02934-00 INSTINCT 3 45MM SOLAR BLK/CHAR
$519.99Original price was: $519.99.$399.99Current price is: $399.99. -
G-Shock GA100CF1A9 GA-100 Sports Black Band
$75.98Original price was: $75.98.$58.45Current price is: $58.45.





Reviews
There are no reviews yet