This health and wellness oriented watch comes packed with functions for tracking all kinds of workouts. Measure your heart rate with the optical sensor and use the accelerometer to count steps. You can tap into the PolarTM smartwatch library to analyze workouts track post-sleep recovery and support breathing exercises even use the oximeter to measure blood oxygen levels. Whether running walking or working out this essential gear features a high-definition Memory in Pixel LCD for a high-visibility easy read wherever you are. Produced from renewable organic materials biomass plastics are high-molecular chemically or biologically synthesized materials that help reduce environmental impact and shift the world closer to a circular economy. Charge with either USB or solar and youll always stay on your game.
G-shock PRW6900YL5 Casio Pro Trek Black/Brown Size 145-215mm Features Digital Compass
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$650.00 Original price was: $650.00.$500.00Current price is: $500.00.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | G-Shock |
| Category | Watches |
| Series | Pro Trek |
| Model | Casio |
| Color | Black / Brown |
| Material | Bio-Synthetic |
| Size | 145-215mm |
| Backlight | Yes |
| Proofs | Shock / Water Resistant |
| Power Source | Solar |
| Band Color | Brown |
| Band Material | Leather |
| Case Size | 45mm |
| Clasp Type | Buckle |
| Dial Color | Black |
| Case Material | Resin |
| Lens Type | Mineral Glass |
| Weight | 2.22 oz |
| Display | Analog / Digital |
| Features | Digital Compass |
Be the first to review “G-shock PRW6900YL5 Casio Pro Trek Black/Brown Size 145-215mm Features Digital Compass” Cancel reply
Related Products
-
GAR 010-03198-10 FENIX 8 PRO AMOLED 47MM TIT/GRPH
$1,559.99Original price was: $1,559.99.$1,199.99Current price is: $1,199.99. -
GAR 010-03199-10 FENIX 8 PRO AMOLED 51MM TITANIUM
$1,689.99Original price was: $1,689.99.$1,299.99Current price is: $1,299.99. -
GAR 010-02934-00 INSTINCT 3 45MM SOLAR BLK/CHAR
$519.99Original price was: $519.99.$399.99Current price is: $399.99. -
G-Shock GA100CF1A9 GA-100 Sports Black Band
$75.98Original price was: $75.98.$58.45Current price is: $58.45.






Reviews
There are no reviews yet