Rise above with tactix 8. Its the ultimate tactical smartwatch featuring a stunning AMOLED display titanium bezel sapphire lens an internal speaker and mic for voice features and a 40-meter dive rating.
| Brand | Garmin |
| Category | Watches |
| Series | AMOLED Edition |
| Model | Tactix 8 |
| Function | GPS / Smart Features |
| Wireless Capable | Wi-Fi / Bluetooth / ANT+ |
| Resolution | 454×454 Pixels |
| Rechargeable | Yes |
| Power Source | USB-C |
| Band Color | Black |
| Band Material | Silicone |
| Case Size | 51mm |
| Clasp Type | Buckle |
| Battery Life | Up to 29 Days |
| Case Material | fiber-reinforced polymer w /titanium |
| Compatible With | iPhone / Android |
| Lens Type | Sapphire Crystal |
| Weight | 92 g |
| Display | AMOLED |
| Memory | 32GB |
| GPS Enabled | Yes |
Be the first to review “Garmin 0100340600 Tactix 8 AMOLED Edition GPS/Smart Features 32GB Memory Black” Cancel reply
Related Products
-
GAR 010-03198-10 FENIX 8 PRO AMOLED 47MM TIT/GRPH
$1,559.99Original price was: $1,559.99.$1,199.99Current price is: $1,199.99. -
GAR 010-03199-10 FENIX 8 PRO AMOLED 51MM TITANIUM
$1,689.99Original price was: $1,689.99.$1,299.99Current price is: $1,299.99. -
GAR 010-02934-00 INSTINCT 3 45MM SOLAR BLK/CHAR
$519.99Original price was: $519.99.$399.99Current price is: $399.99. -
G-Shock GA100CF1A9 GA-100 Sports Black Band
$75.98Original price was: $75.98.$58.45Current price is: $58.45.



Reviews
There are no reviews yet