Distance aim points are calibrated to match the crossbow ballistics. Adjust speed selector (magnification) to match bow speed. Calibrated to work on crossbow speeds from 280 – 440 fps. Illuminated aim points represent 1.5 inches across at their respective distances out to 60 yards when on 425 fps (5x magnification) only.
Hawke Sport Optics 12224 XB30 Black 2-7x32mm Illuminated Red/Green XB30 SR Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$259.99 Original price was: $259.99.$199.99Current price is: $199.99.
Availability: 10 in stock
| Brand | Hawke Sport Optics |
| Category | Bow Scopes |
| Model | XB30 |
| Magnification | 2-7x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Black |
| Reticle | Illuminated Red / Green XB30 SR |
| Field of View | 53.80 – 17.40ft @ 100yds |
| Focal Plane | Second |
| Objective | 32mm |
| Eye Relief | 4″ |
| Length | 9.40″ |
| Focus Type | Fast |
| Parallax Adjustment | Fixed |
| Elevation Adjustment | 215 MOA |
| Optic Coating | Fully Coated |
| Weight | 14.40 oz |
| Exit Pupil Diameter | 16 – 4.60mm |
| Windage Elevation | 195 MOA |
Be the first to review “Hawke Sport Optics 12224 XB30 Black 2-7x32mm Illuminated Red/Green XB30 SR Reticle” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40005 CYCLOPTIC-X PRIME CROSSBOW SCOPE
$909.99Original price was: $909.99.$699.99Current price is: $699.99. -
TruGlo TGTG8514BLC OPTI-Speed Matte Black Anodized 1-4x 24mm Illuminated Red BDC 30mm w/Rings
$219.49Original price was: $219.49.$168.84Current price is: $168.84. -
Garmin 0100221200 Xero X1i Black 3.5x Color Display Focus Up to 500 yds Laser Rangefinder
$1,819.99Original price was: $1,819.99.$1,399.99Current price is: $1,399.99. -
TruGlo TGTG8504B3L Crossbow Scope Compact Matte Black Anodized Dual (Red/Green) Illuminated BDC/Rangefinder 4x32mm
$104.94Original price was: $104.94.$80.72Current price is: $80.72.





Reviews
There are no reviews yet.