The Mini EXCL Lite Chassis is created for the recreational and precision shooter by developing a chassis that is structurally durable and lightweight. The Mini EXCL Lite Chassis pairs with the Howa barreled action to create the ideal blend of fit and function. The ergonomic adjustment of the fully adjustable LOP is addition to the large pistol grip will enable the shooter to pull off the most challenging shots. Includes Nikko Stirling GamePro 3.5-10x44mm scope.
Howa HMXL65GUSA M1500 Mini Excel Lite 6.5 Grendel 5+1 20″ Black Heavy Threaded Barrel American Flag Cerakote Drilled & Tapped Aluminum Receiver Black Synthetic Adj Luth-AR Stock Black Polymer Grip Game Pro 3.5-10x44mm
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$945.91 Original price was: $945.91.$727.62Current price is: $727.62.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Howa |
| Category | Tactical Rifles |
| Series | Mini Excel Lite |
| Model | M1500 |
| Caliber | 6.5 Grendel |
| Barrel Length Range | 20″ to 20.99″ |
| Stock Finish Group | Black |
| Capacity | 5+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Bolt |
| OAL | 40″ |
| Hand | Right Hand |
| Sights | None |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Cold Hammer Forged Steel |
| Twist | 1:8″ |
| Receiver Description | Drilled & Tapped |
| Scope | Yes |
| Magazine Type | OEM |
| Grips | Black Polymer |
| Optic Description | Game Pro 3.5-10x44mm |
| Optic Type | Scope |
| Receiver Material | Aluminum |
| Safety | Game Pro 3.5-10x44mm |
| Thread Pattern | 1 / 2″x28 |
| Stock Description | Adj Luth-AR |
| Barrel Description | Heavy Threaded |
| Barrel Length | 20″ |
| Length of Pull | 12.50″-15″ |
| Max Capacity | 5 |
| Receiver Finish | American Flag Cerakote |
| Trigger | Two-Stage Match |
| Weight | 7.50 lbs |
| Stock Finish | Black |
Be the first to review “Howa HMXL65GUSA M1500 Mini Excel Lite 6.5 Grendel 5+1 20″ Black Heavy Threaded Barrel American Flag Cerakote Drilled & Tapped Aluminum Receiver Black Synthetic Adj Luth-AR Stock Black Polymer Grip Game Pro 3.5-10x44mm” Cancel reply
Related Products
-
Kriss USA KV103CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 10mm Auto 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99. -
Kriss USA KV453CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 45 ACP 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99. -
Kriss USA KV453CAP00 Vector CRB Gen3 45 ACP 30+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Folding/Telescoping Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,092.99Original price was: $2,092.99.$1,609.99Current price is: $1,609.99. -
Kriss USA KV903CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 9mm Luger 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99.


Reviews
There are no reviews yet.