The P17 size weight and caliber are the perfect combination for training the new shooter in your life. For more experienced shooters looking to hone their skills the P17 is also a great training tool for when you’re on a budget. The fiber optic front sight and adjustable rear sight 14oz fully loaded threaded barrel Picatinny-style accessory rail ambidextrous safety ambidextrous magazine release is concealable for pretty much anyone.
Kel-Tec P17BBLKOR P17 22 LR 16+1 3.80″ Black Threaded Barrel Black Optic Ready/Serrated Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Black Polymer Grip
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$339.14 Original price was: $339.14.$260.88Current price is: $260.88.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Kel-Tec |
| Category | Rimfire Pistols |
| Model | P17 |
| Caliber | 22 LR |
| Barrel Length Range | 3″ to 3.99″ |
| Capacity | 16+1 |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 6.70″ |
| Frame Material | Polymer |
| Slide Finish | Black |
| Slide Material | Steel |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Grips | Black Polymer |
| Sight Configuration | Fiber Optic Front / Adj Rear |
| Trigger Pull Weight | 3 lbs |
| Height | 5.30″ |
| Thread Pattern | 1 / 2″x28 |
| Width | 1.20″ |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 3.80″ |
| Max Capacity | 16 |
| Weight | 10.90 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Picatinny Rail |
| Similar Items | HG22A |
| Search Code | KEL |
Be the first to review “Kel-Tec P17BBLKOR P17 22 LR 16+1 3.80″ Black Threaded Barrel Black Optic Ready/Serrated Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Black Polymer Grip” Cancel reply
Related Products
-
HK 81001324 G36 22 LR 10+1 10.25″ Black Barrel Flat Dark Earth Receiver w/Picatinny Rail
$733.06Original price was: $733.06.$563.89Current price is: $563.89. -
HK 81001323 G36 22 LR 20+1 10.25″ Black Barrel Flat Dark Earth Receiver w/Picatinny Rail
$733.06Original price was: $733.06.$563.89Current price is: $563.89. -
Ruger 40192 Mark IV 22/45 Collector’s Series 22 LR 10+1 5.50″ Blued Threaded Bull Barrel Blued Ally Steel Receiver Blued Polymer Frame w/Engraved American Walnut Grip
$589.85Original price was: $589.85.$453.73Current price is: $453.73. -
Smith & Wesson 14313 M&P 22x 22 LR 10+1 4.10″
$518.70Original price was: $518.70.$399.00Current price is: $399.00.




Reviews
There are no reviews yet