The RDB Defender is the result of taking the RDB and the RDB Survival and mashing them up to forge the perfect 5.56 light-duty tactical bullpup. Its lightweight comes standard with an aluminum M-LOK handguard collapsable stock and 16″ pencil profile barrel. Defend your property your community and your homeland with the most tactically versatile bullpup on the market with the RDB Defender.
Kel-Tec RDBDBLK RDB Defender 5.56x45mm NATO 20+1 16.10″ Black Pencil Profile Barrel Black Polymer Receiver Black Synthetic Collapsible Stock Black Polymer Grip
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,053.85 Original price was: $1,053.85.$810.65Current price is: $810.65.
Availability: 100 in stock
| Brand | Kel-Tec |
| Category | Tactical Rifles |
| Series | Defender |
| Model | RDB |
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
| Barrel Length Range | 16″ to 16.99″ |
| Gun Platform | Bullpup-Style |
| Operating System | Direct Impingement |
| Stock Finish Group | Black |
| Capacity | 20+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Semi-Auto |
| OAL | 27″ |
| Hand | Right Hand |
| Sights | Ambidextrous |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Twist | 1:7″ |
| Magazine Type | AR-15 |
| Grips | Black Polymer |
| Trigger Pull Weight | 4.50-5.50 lbs |
| Receiver Material | Polymer |
| Stock Description | Collapsible |
| Barrel Description | Pencil Profile |
| Barrel Length | 16.10″ |
| Max Capacity | 20 |
| Receiver Finish | Black |
| Weight | 6.70 lbs |
| Stock Finish | Black |
| Handguard Finish | Black |
Be the first to review “Kel-Tec RDBDBLK RDB Defender 5.56x45mm NATO 20+1 16.10″ Black Pencil Profile Barrel Black Polymer Receiver Black Synthetic Collapsible Stock Black Polymer Grip” Cancel reply
Related Products
-
Kriss USA KV103CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 10mm Auto 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99. -
Kriss USA KV453CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 45 ACP 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99. -
Kriss USA KV453CAP00 Vector CRB Gen3 45 ACP 30+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Folding/Telescoping Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,092.99Original price was: $2,092.99.$1,609.99Current price is: $1,609.99. -
Kriss USA KV903CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 9mm Luger 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99.




Reviews
There are no reviews yet