The SUB2000 GEN3 folded it tucks away nicely in situations where space is limited but its quick to deploy in situations where time is of the essence. The SUB2000 is a “put-it-on and leave-it-on” optics ready carbine thanks to its rotating forend. The simple singlehanded movement and positive locking system keeps your optic of choice zeroed and ready to go on a moments notice. Designed with a straight blow-back system. The stock is adjustable and field stripping is a breeze.The Gen3s features M-LOK accessory compatibility and plenty of picatinny rail space on top and bottom. The SUB2000 GEN3 was designed with Glock compatibility so you can pair your 9mm G19/G17 pistol mags with your favorite folding gun.
Kel-Tec SUB2K9GLKBLK SUB2000 Gen3 9mm Luger 15+1 16.15″ Black Nitride Steel Threaded Barrel Black Picatinny Rail Aluminum Receiver M-LOK Slots w/Picatinny Style Rail Handguard Black Synthetic Folding Stock
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$558.99 Original price was: $558.99.$429.99Current price is: $429.99.
Availability: 100 in stock
| Brand | Kel-Tec |
| Category | Tactical Rifles |
| Series | Gen3 |
| Model | SUB2000 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 16″ to 16.99″ |
| Operating System | Blowback |
| Stock Finish Group | Black |
| Capacity | 15+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| OAL | 30.45″ |
| Sights | None |
| Barrel Finish | Black Nitride |
| Barrel Material | Steel |
| Muzzle | Thread Protector |
| Twist | 1:10″ |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Grips | Black Polymer |
| Handguards | M-LOK Slots w / Picatinny Style Rail |
| Trigger Pull Weight | 5 lbs |
| Receiver Material | Aluminum |
| Thread Pattern | 1 / 2″x28 |
| Stock Description | Folding |
| Barrel Description | Steel Threaded |
| Barrel Length | 16.15″ |
| Max Capacity | 15 |
| Receiver Finish | Black |
| Weight | 4.20 lbs |
| Stock Finish | Black |
Be the first to review “Kel-Tec SUB2K9GLKBLK SUB2000 Gen3 9mm Luger 15+1 16.15″ Black Nitride Steel Threaded Barrel Black Picatinny Rail Aluminum Receiver M-LOK Slots w/Picatinny Style Rail Handguard Black Synthetic Folding Stock” Cancel reply
Related Products
-
Kriss USA KV103CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 10mm Auto 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99. -
Kriss USA KV453CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 45 ACP 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99. -
Kriss USA KV453CAP00 Vector CRB Gen3 45 ACP 30+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Folding/Telescoping Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,092.99Original price was: $2,092.99.$1,609.99Current price is: $1,609.99. -
Kriss USA KV903CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 9mm Luger 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99.



Reviews
There are no reviews yet.