The KonusPro 6-24x44mm is the perfect choice when Varmint hunting is in your plans. The high magnifications offer long range capability while the glass engraved Mil-dot reticle provides deadly accurate targeting. Airgun-approved the large 44mm objective lens coupled with the multi-coated optics significantly increases the light transmission for dawn to dusk hunting. Finger adjustable turrets are easily dialed in even with gloved hands. Parallax is completely removed with the adjustable objective. It includes lens caps battery and a lens cleaning cloth.
| Brand | Konus |
| Category | Rifle Scopes |
| Series | Varmint |
| Model | KonusPro |
| Magnification | 6-24x |
| Tube Diameter | 1″ |
| Reticle | Engraved Mil-Dot AO |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Air Rifle / Rifle |
| Finish | Matte Black |
| Field of View | 16.50 – 4 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | .125 MOA |
| Objective | 44mm |
| Eye Relief | 2.90″ |
| Length | 16″ |
| Proofs | Fog / Shock / Waterproof |
| Parallax Adjustment | AO 10 yds-Infinity |
| Includes | Lens Cap / Lens Cleaning Cloth |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Weight | 21.10 oz |
| Exit Pupil Diameter | 7.40 – 2mm |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Konus 7259 KonusPro Varmint Matte Black 6-24x 44mm 1″ Tube Engraved Mil-Dot AO Reticle” Cancel reply
Related Products
-
Eotech EFLX3RWTAN EFLX Mini Reflex Sight Tan 1 x 3 MOA Red Dot
$440.70Original price was: $440.70.$339.00Current price is: $339.00. -
CVA AA2002 Knous KonuShot Muzzleloader Scope Kit Black Matte Black 3-9x32mm 1″ Tube Duplex Reticle
$112.31Original price was: $112.31.$86.39Current price is: $86.39. -
Trijicon 200028 AccuPoint Black Hardcoat Anodized 2.5-10x56mm 30mm Tube Illuminated Mil-Dot Crosshair w/Green Dot Reticle
$967.03Original price was: $967.03.$743.87Current price is: $743.87. -
Trijicon 200024 AccuPoint Black Hardcoat Anodized 2.5-10x56mm 30mm Tube Illuminated Duplex Crosshair w/Green Dot Reticle
$967.03Original price was: $967.03.$743.87Current price is: $743.87.





Reviews
There are no reviews yet.