The Leofoto ST-X Series Rifle Tripods is one of the most compact apex setups on the market with a perfectly balanced weight to strength ratio. The ST-X Series features a knob-controlled clamp with the option to choose either a dual Arca & Picatinny clamp or an Arca-only clamp along with a knob-controlled integrated ball head. These tripods provide maximum rigidity making them ideal for supporting non-traditional shooting positions. They also feature three angle stop positions to increase shooting position capabilities and a compact design which maintains a small footprint creating a tripod setup which is extremely easy to pack and carry on the go. The brand new “X” version features a new knurled-bar angle stop design which allows for one handed operation. The lever-release clamp has also been redesigned for an improved clamping experience and the width of the clamp can be adjusted to precisely fit any arca/picatinny rail even those which are slightly off standard spec.
Leofoto Usa ST-323CX Integrated Ballhead ST-X Tripod 6.30″-64.60″ High Black Aluminum
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$472.45 Original price was: $472.45.$363.42Current price is: $363.42.
Availability: 10 in stock
| Brand | Leofoto Usa |
| Category | Tripods |
| Series | ST-X |
| Model | Integrated Ballhead |
| Tube Diameter | 32 / 28 / 25mm |
| Color | Black |
| Material | Aluminum |
| Folded Length | 29.40″ |
| Height | 6.30″-64.60″ |
| Includes | Tripod Case |
| Weight Capacity | 55.12 lbs |
| Weight | 3.90 lbs |
| Body Type | Tripod |
| No. of Legs | 3 |
Be the first to review “Leofoto Usa ST-323CX Integrated Ballhead ST-X Tripod 6.30″-64.60″ High Black Aluminum” Cancel reply
Related Products
-
LEOFOTO NR-140D LONG NODAL SLIDE/CLAMP/ARCA+PIC
$79.17Original price was: $79.17.$60.90Current price is: $60.90. -
LEOFOTO MA-40X MA-40X TRIPOD HEAD
$241.11Original price was: $241.11.$185.47Current price is: $185.47. -
LEOFOTO STB-75X STB-75X TRIPOD HEAD
$185.11Original price was: $185.11.$142.39Current price is: $142.39. -
LEOFOTO MAB-75X MAB-75X TRIPOD HEAD
$270.17Original price was: $270.17.$207.82Current price is: $207.82.





Reviews
There are no reviews yet.