All red dots are not created equal. The Freedom RDS (red dot sight) changes the game when it comes to consistency and durability in a red dot sight. This true 1x sight has everything you need in a red dot and nothing you don’t. Your battery should be the last thing you have to worry about in the field. That’s why Leupold designed Motion Sensor Technology (MST) to extend your battery life. It automatically deactivates the illumination after five minutes of inactivity and as soon as movement is detected the illumination instantly reactivates keeping you in the fight for longer.
Leupold 180092 Freedom RDS Matte Black 1 x 34 mm 1 MOA Red Dot with AR Mount
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$519.99 Original price was: $519.99.$399.99Current price is: $399.99.
Availability: 172 in stock
| Brand | Leupold |
| Category | Red Dot Sights |
| Model | Freedom RDS |
| Magnification | 1x |
| Tube Diameter | 34 mm |
| Color | Matte Black |
| Reticle | 1 MOA Red Dot |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Mount Type | Picatinny Rail |
| Run Time | 1 600 hrs |
| Field of View | Wide |
| Adjustment Size | 0.25 MOA |
| Focal Plane | Second |
| Objective | 42 mm |
| Brightness Settings | 8 Day |
| Eye Relief | Unlimited |
| Switch Type | Push Button / Motion Sensor Technology |
| Battery Size | CR2032 |
| Windage Adjustment | 80 MOA |
| Length | 5.43″ |
| Proofs | Waterproof / FogProof / Shockproof |
| Parallax Adjustment | None |
| Power Source | Battery |
| Bulb Type | LED |
| Dot Size | 1 MOA |
| Elevation Adjustment | 80 MOA |
| Height | 1.96″ |
| Includes | Freedom RDS / AR Mount / CR2032 Battery / Mounting Hardware |
| Optic Coating | Scratch Resistant |
| Width | 2.54″ |
| Weight | 13.1 oz |
| Controls | Side Mounted |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Leupold 180092 Freedom RDS Matte Black 1 x 34 mm 1 MOA Red Dot with AR Mount” Cancel reply
Related Products
-
Viridian 9850042 RFX11 1x16mm x 22mm 3 MOA Micro Green Dot Reticle Picatinny Rail Mount Shield RMSc Footprint
$232.70Original price was: $232.70.$179.00Current price is: $179.00. -
TRJ 700818 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG BRGHT/TFF
$807.61Original price was: $807.61.$621.24Current price is: $621.24. -
TRJ 700817 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG NO TRITM
$807.61Original price was: $807.61.$621.24Current price is: $621.24. -
TRJ 700816 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG BRGHT/TIFF
$828.67Original price was: $828.67.$637.44Current price is: $637.44.


Reviews
There are no reviews yet