The BX-1 McKenzie HD reveals more details than other binoculars in its class. The roof prism delivers better resolution and the compact design feels solid in your hands. It delivers class-leading low-light performance with Advanced Optical System which delivers the light transmission glare reduction and resolution all recreational sportsmen and sportswomen demand. Its lightweight compact design is waterproof and purpose-built to handle the harshest conditions. includes a GO Afield shoulder strap binocular case lens covers and lens cloth
Leupold 181172 BX-1 McKenzie HD 8x42mm Roof Prism Shadow Gray Armor Coated
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$184.51 Original price was: $184.51.$141.93Current price is: $141.93.
Availability: 7 in stock
| Brand | Leupold |
| Category | Binoculars |
| Series | McKenzie HD |
| Model | BX-1 |
| Magnification | 8x |
| Finish | Shadow Gray Armor Coated |
| Field of View | 320 ft @ 1 000 yds |
| Objective | 42mm |
| Eye Relief | 17mm |
| Length | 5.60″ |
| Proofs | Fog / Waterproof |
| Includes | Case / Lens Cloth & Covers / Strap |
| Optic Coating | Fully Multi Coated |
| Prism Type | Roof |
| Weight | 22 oz |
| Case | Yes |
| Exit Pupil Diameter | 5.20mm |
| Short Focus | 9.80 ft |
Be the first to review “Leupold 181172 BX-1 McKenzie HD 8x42mm Roof Prism Shadow Gray Armor Coated” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40003 BUKNOCULARS PRIME BINOS
$714.99Original price was: $714.99.$549.99Current price is: $549.99. -
Hawke Sport Optics 34124 Vantage 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$233.99Original price was: $233.99.$179.99Current price is: $179.99. -
Hawke Sport Optics 34122 Vantage 8x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$220.99Original price was: $220.99.$169.99Current price is: $169.99. -
Hawke Sport Optics 35103 Nature-Trek 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$298.99Original price was: $298.99.$229.99Current price is: $229.99.






Reviews
There are no reviews yet