The BX-1 McKenzie HD is the binocular for you if you prefer a wider field of view to more magnification. It delivers HD performance to make sure no subtle movement goes unnoticed and is compact enough to take anywhere. It offers tried and true light transmission for extended glassing sessions best in class glare reduction in harsh light and the resolution and clarity that recreational sportsmen and sportswomen demand. Featuring fully multi-coated lenses field replaceable eyecups smooth central focusing dial and high definition. Includes Pro Gear Accessories- Go Afield shoulder strap binocular case lens covers and a lens cloth.
Leupold 181174 BX-1 McKenzie HD 10x50mm Roof Prism Shadow Gray Armor Coated
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$238.46 Original price was: $238.46.$183.43Current price is: $183.43.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Leupold |
| Category | Binoculars |
| Series | McKenzie HD |
| Model | BX-1 |
| Magnification | 10x |
| Material | Aluminum |
| Finish | Shadow Gray Armor Coated |
| Field of View | 263 ft @ 1 000 yds |
| Objective | 50mm |
| Eye Relief | 17mm |
| Length | 6.60″ |
| Proofs | Fog / Waterproof |
| Includes | Harness / Lens Cover & Cloth |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Prism Type | Roof |
| Weight | 27.80 oz |
| Exit Pupil Diameter | 5mm |
| Short Focus | 8.20 ft |
Be the first to review “Leupold 181174 BX-1 McKenzie HD 10x50mm Roof Prism Shadow Gray Armor Coated” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40003 BUKNOCULARS PRIME BINOS
$714.99Original price was: $714.99.$549.99Current price is: $549.99. -
Hawke Sport Optics 34124 Vantage 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$233.99Original price was: $233.99.$179.99Current price is: $179.99. -
Hawke Sport Optics 34122 Vantage 8x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$220.99Original price was: $220.99.$169.99Current price is: $169.99. -
Hawke Sport Optics 35103 Nature-Trek 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$298.99Original price was: $298.99.$229.99Current price is: $229.99.






Reviews
There are no reviews yet