The BX-4 Pro Guide HD Gen2 is a jack-of-all-trades when it comes to backcountry optics. Compact and lightweight it has enough field of view for navigating tight areas while still offering plenty of magnification for wide-open spaces. This binocular uses high-quality glass and improved lens coatings to deliver the resolution clarity and glare reduction no matter the time of day. Along with its optical system the BX-4 Pro Guide HD Gen2 includes interchangeable Form-Fit eyecups that’ll keep your eyes fresh for hours.
Leupold 184762 BX-4 Pro Guide HD Gen2 10x50mm Roof Prism Black Armor Coated Magnesium
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$909.99 Original price was: $909.99.$699.99Current price is: $699.99.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Leupold |
| Category | Binoculars |
| Series | Pro Guide HD Gen2 |
| Model | BX-4 |
| Magnification | 10x |
| Color | Black Armor Coated |
| Material | Magnesium |
| Field of View | 299 ft @ 1000 yds |
| Objective | 50mm |
| Close Focus | 9.30 ft |
| Eye Relief | 19mm |
| Length | 6.80″ |
| Proofs | Fog / Waterproof |
| Min Distance | 56mm |
| Optic Coating | Diamond Coat 2 |
| Prism Type | Roof |
| Weight | 28.70 oz |
| Exit Pupil Diameter | 4.20mm |
| Diopter Adjustment | Adjustable |
| Max Distance | 74mm |
Be the first to review “Leupold 184762 BX-4 Pro Guide HD Gen2 10x50mm Roof Prism Black Armor Coated Magnesium” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40003 BUKNOCULARS PRIME BINOS
$714.99Original price was: $714.99.$549.99Current price is: $549.99. -
Hawke Sport Optics 34124 Vantage 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$233.99Original price was: $233.99.$179.99Current price is: $179.99. -
Hawke Sport Optics 34122 Vantage 8x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$220.99Original price was: $220.99.$169.99Current price is: $169.99. -
Hawke Sport Optics 35103 Nature-Trek 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$298.99Original price was: $298.99.$229.99Current price is: $229.99.







Reviews
There are no reviews yet